Rocznica Bydgoskiego Marca
– Konflikty w życiu społecznym powinny być rozwiązywane przez dialog i w duchu poszanowania praw obywateli – mówił we wtorek (19 marca) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podczas obchodów 43. rocznicy Bydgoskiego Marca.
– Upominanie się o wolność słowa, o poszanowanie ładu konstytucyjnego i demokratyczne swobody zawsze wymaga cywilnej odwagi. Kto ma odwagę się sprzeciwić, winien też mieć odwagę prowadzić dialog i zawrzeć pokój. Dziękuję wszystkim, którzy czynią to dziś, a przede wszystkim tym, którzy wówczas, w PRL-u, dali świadectwo odwagi – kontynuował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
19 marca 1981 roku na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zostali zaproszeni przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność z Janem Rulewskim i nielegalnej wówczas Solidarności rolników indywidualnych. Związkowcy domagali się rejestracji chłopskiej Solidarności. Po zamknięciu obrad na salę wkroczyli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i pobili działaczy antykomunistycznej opozycji demokratycznej, w tym Jana Rulewskiego i Michała Bartoszcze. Brutalna akcja, która wstrząsnęła opinią publiczną w całym kraju, spowodowała kryzys polityczny grożący niekontrolowanym wybuchem społecznym. Działacze Solidarności zdecydowali o przeprowadzeniu w całym kraju strajku ostrzegawczego. Kryzys został ostatecznie zażegnany m.in. dzięki mediacji hierarchów Kościoła katolickiego. W ich wyniku władze zgodziły się na rejestrację Solidarności rolniczej, co nastąpiło 12 maja 1981 roku.
Uroczystości upamiętniające wydarzenia z marca 1981 roku odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Uczestnicy złożyli kwiaty pod okolicznościową tablicą pamiątkową; w sali Bydgoskiego Marca wysłuchali wykładu dr. Przemysława Wójtowicza z Instytutu Pamięci Narodowej. Odbyło się również spotkanie z Janem Rulewskim. Uroczystości towarzyszy okolicznościowa wystawa przygotowana przez IPN.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2024 r.