37 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe (zdjęcia)
Od tamtego Sierpnia rozpoczęła się droga Polaków do wolności. W 37 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na kujawsko-pomorskie obchody upamiętniające bohaterów i przypominające ducha tamtych dni zaprosili marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący regionalnych struktur Związku Zawodowego Solidarność, Leszek Walczak i Jacek Żurawski.
Jak co roku głównymi punktami programu były Koncert Pieśni Niepokornej i środowiskowe spotkanie działaczy podziemnej opozycji demokratycznej, podczas którego zasłużeni dawni opozycjoniści odebrali marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Koncert odbył się jak zwykle w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu. W piątek (25 sierpnia) miały miejsce przesłuchania konkursowe, niedzielny (27 sierpnia) koncert galowy poprowadził Maciej Orłoś, na scenie wystąpili m. in. Tomek Kamiński i Lombard. Więcej
W niedzielę (27 sierpnia) odbyła się także msza święta w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych w toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,po której złożono kwiaty pod tablicą Ludziom Solidarności Regionu przy ul. Piekary. Uroczyste msze święte odbędą się też (3 września) w Bydgoszczy, Włocławku i Inowrocławiu.
Grudziądzkie obchody miały w tym roku swego prawdziwego bohatera – podziemnego działacza demokratycznego Edmunda Zadrożyńskiego, ślusarza w Pomorskiej Odlewni i Emalierni, pierwszego, który w czasach schyłkowego PRL-u upomniał się w Grudziądzu o godność pracowniczą. Urodzony w 1931 roku, pod koniec lat 70-tych organizował zbiórki pieniędzy na rzecz rodzin zwalnianych z pracy i akcje pisania litów w ich obronie, stając się niekwestionowanym liderem niezależnego ruchu pracowniczego. W 1979 roku pod fałszywym zarzutem skazany na więzienie, jako więzień polityczny odzyskał wolność dopiero na mocy Porozumień Sierpniowych we wrześniu 1980. Był członkiem przedsierpniowego Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i komitetu redakcyjnego KOR-owskiego pisma „Robotnik”. Internowany w stanie wojennym, zmarł krótko po zwolnieniu z obozu internowania w listopadzie 1982. W ubiegłym roku zawiązał się komitet społeczny, który założył sobie upamiętnienie tej wybitnej postaci. Wśród jego członków jest m.in. były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.
Poświęcona Zadrożyńskiemu tablica została odsłonięta w niedzielę (27 sierpnia) pod Pomnikiem Solidarności przy ul. Wybickiego w Grudziądzu. W sobotę (26 sierpnia) odbył się w tym mieście turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Komisji Krajowej Solidarności.
Regionalne obchody rocznicy Sierpnia 1980 rozpoczęły się 22 sierpnia otwarciem wystawy „Poczta podziemna Solidarności w latach 1980-1989” przy Wełnianym Rynku w Bydgoszczy (można ją oglądać do 30 września). Drugą z zaplanowanych ekspozycji, „Solidarność na Kujawach Zachodnich 1980-1989”, będzie można zobaczyć w Centrum Integracji Społecznej w Łojewie pod Inowrocławiem począwszy od 31 sierpnia.
Zobacz też wywiad Janem Wyrowińskim „Tęsknię za taką Polską!”
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
23 sierpnia 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2017 r.