102. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski (zdjęcia)
102 lata temu Pomorze i Kujawy powróciły do wolnej Polski. Światowym prawykonaniem symfonii „Powrót do Macierzy” Nikoli Kołodziejczyka zakończyły się w czwartek (20 stycznia) obchody w Bydgoszczy. Uroczystości patriotyczne, z udziałem przedstawicieli samorządu województwa, odbyły się w na terenie całego regionu.
W poniedziałek (17 stycznia) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, sekretarz województwa Marek Smoczyk i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz złożyli kwiaty na grobie plutonowego Gerarda Pająkowskiego, jedynej ofiary operacji przejmowania Pomorza i Kujaw Zachodnich z rąk niemieckiej administracji.
Więcej informacji o żołnierzu w wyróżnionym podczas ubiegłorocznej gali Nagród Marszałka reportażu dziennikarzy Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Katarzyny Prętkowskiej i Michała Zaręby „Opowiedz mi tę historię jeszcze raz”. Reportaż dostępny na stronie www.radiopik.pl.
Zobacz także: Marzył o wolnej Polce – reportaż Ewy Jarczyk (TV Toruń)
Także w Toruniu we wtorek (18 stycznia) kwiaty złożone zostały pod pomnikami Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego i tablicą gen. Józefa Hallera. Uroczystość patriotyczna, z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka, odbyła się na rynku staromiejskim. Jej zwieńczeniem był koncert toruńskiej Orkiestry Wojskowej w Dworze Artusa.
Bydgoskie uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Stary Rynek, gdzie odbyła się główna część obchodów. W uroczystości z ceremoniałem wojskowym wziął udział radny województwa Konstanty Dombrowicz. Program uświetniło prawykonanie symfonii „Powrót do Macierzy” w Filharmonii Pomorskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanął kompozytor Nikola Kołodziejczyk. Utwór został napisany na zamówienie marszałka Piotra Całbeckiego. Podczas koncertu samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Marszałkowska instytucja kultury – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy – zaprasza na wystawę fotografii i książek, które dotyczą wydarzeń z 1920 roku. Dostępna jest dla odwiedzających do końca stycznia. Więcej na stronie biblioteki.
Czytaj także:
- Potrzebujemy wzorów patriotyzmu– rozmowa z Ireneuszem Jamborem z Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
- Pomorze musiało na wolność poczekać– rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim, historykiem, przewodniczącego komitetu programowego obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 stycznia 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2022 r.