Zdrowie

Grafika przygotowana w programie Canva

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego – chwyć po ciśnieniomierz!

Na świecie, a także w Polsce choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze są główną przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Choroba nadciśnieniowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dane NFZ pokazują, że dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka.

 

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, obchodzony 17 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na skalę problemu, zwiększenia wiedzy na temat ryzyka zachorowania i wdrożenia działań profilaktycznych w celu zapobiegania chorobie.

 

Warto wskazać, że do głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego zaliczane są:

  • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone,
  • nadmierne spożycie soli i alkoholu,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • brak ruchu i ćwiczeń fizycznych,
  • czynniki genetyczne (dziedziczne),
  • stres.

 

Jak wynika z powyższego, ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze można zmniejszyć poprzez modyfikację dotychczasowego stylu życia np. rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa zdrowa, zbilansowana dieta, w której zaleca się ograniczenie spożycia soli, włączenie do diety większej ilości owoców i warzyw, znaczne ograniczenie spożycia mięsa czerwonego, wybieranie pieczywa pełnoziarnistego i produktów nieprzetworzonych.

 

Nadciśnienie tętnicze na ogół przez długi czas nie powoduje dolegliwości, a objawy np. ból głowy, zaburzenia snu, szybkie męczenie się niejednokrotnie trudno jednoznacznie powiązać z chorobą. Tymczasem rozwijające się nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań i dalszych schorzeń. Dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem –jest to najprostszy sposób rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

 

Przydatne linki:

Plany żywieniowe, porady, indywidualne diety – Akademia NFZ

Raport „NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze”