Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

27 czerwca – Dzień Walki z Cukrzycą

Grafika - 27 czerwca – Dzień Walki z Cukrzycą

27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą.

 

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, stanowiącą ogromny problem zdrowotny i ekonomiczny na całym świecie. Mówi się, że cukrzyca jest chorobą krajów rozwiniętych, gdzie rozwój gospodarczy oraz urbanizacja przyczyniły się do zmian w stylu życia, takich jak nieodpowiednia dieta (nadwyżka kaloryczna) i zmniejszenie aktywności fizycznej. Konsekwencją tego jest nadmierna masa ciała będąca czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko zachorowania. Według danych u około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość.

 

Światowe i krajowe raporty biją na alarm. Według danych, co jedenasty dorosły w Polsce ma zdiagnozowaną cukrzycę. Gdy dodamy do tego osoby w stanie przedcukrzycowym oraz osoby, które nie wiedzą o swojej chorobie, mamy obraz tego, jak ogromny jest to problem. Co istotne, prognozy na kolejne lata nie są optymistyczne. Szacuje się, że osób chorujących będzie przybywać.

 

Cukrzyca powoduje szereg powikłań, które nie tylko pogarszają jakość życia, ale także zwiększają śmiertelność. Nadmiar glukozy we krwi uszkadza nerwy, wzrok, powoduje niewydolność nerek, choroby układu krążenia…

 

Co robić?

 

Najważniejsza jest profilaktyka i zwiększanie świadomości na temat choroby. Według badań, największym narzędziem do walki z cukrzycą jest zmiana stylu życia, w tym dieta oparta na zasadach zdrowego żywienia oraz aktywność fizyczna. Pozwala to na ograniczenie ryzyka zachorowania, a u osób chorych, zmniejsza ryzyko powikłań.

 

Jedz zdrowo i żyj zdrowo z Akademią NFZ! – plany żywieniowe, porady, indywidualne diety.

 

Zachęcamy także do skorzystania z Centrum Dietetycznego Online oferującego bezpłatnie konsultacje dietetyczne, wskazówki żywieniowe i troskliwą opiekę ekspertów w drodze do lepszego zdrowia
i samopoczucia.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone