UKW świętuje
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obchodzi swoje święto. Główne uroczystości odbyły się we wtorek (25 kwietnia) w 684. rocznicę koronacji patrona uczelni.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego. W południe w sali koncertowej Collegium Copernicanum UKW rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu UKW, podczas którego wręczono medale Casimirus Magnus, Komisji Edukacji Narodowej oraz za długoletnią służbę. Odbyły się również promocje doktorskie. Uroczystość zakończył koncert przygotowany przez Wydział Edukacji Muzycznej UKW. W obchodach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W środę (26 kwietnia) w Bibliotece Głównej UKW odbędzie się uroczystość upamiętnienia dra Leszka Jana Malinowskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej i nadaniem Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich imienia dra Malinowskiego.
Obchody Święta Uczelni zakończą się w piątek (28 kwietnia) Koncertem Uniwersyteckim „Mahler i jego czas” w Filharmonii Pomorskiej. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Kai Baumanna. Na wiolonczeli zagra Maximilian Hornung. Koncert poprzedzi wykład prof. Aleksandra Lasika „Niemieckie obozy koncentracyjne jako instrument terroru w III Rzeszy”.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego został powołany do życia w 2005, powstał w wyniku przekształceń i rozwoju Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, dla której bazą były dorobek i majątek Wyższej Szkoły Pedagogicznej (wcześniej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej). Uczelnia kształci 10 tysięcy studentów na 45 kierunkach, jej kadrę dydaktyczną stanowi 600 nauczycieli akademickich, w tym 160 profesorów.
Marszałkowskie środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013 umożliwiły między innymi budowę gmachu Biblioteki Głównej UKW, a także realizację dwóch etapów rozbudowy uczelnianego Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. W nowym unijnym rozdaniu uczelnia, wspólnie z innymi ośrodkami naukowymi z regionu, ma szansę na pozyskanie wsparcia z RPO na realizację przedsięwzięć naukowych dotyczących między innymi bezpieczeństwa żywnościowego oraz modernizacji laboratoriów dla szeroko rozumianych nauk społecznych (WIĘCEJ).
Za zaangażowanie na rzecz inicjatyw naukowych i kulturalnych UKW marszałek Piotr Całbeckiego został w ubiegłym roku wyróżniony statuetką Rosa Universitatis.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
25 kwietnia 2017 r.
ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2017 r.