Wdecki Park Krajobrazowy ma 30 lat
Wdecki Park Krajobrazowy świętuje w tym roku trzydziestolecie istnienia. Z tej okazji 28 i 29 wrzśnia w Tleniu odbyła się konferencja ,Zimorodek-biologia-ekologia-ochrona”, połączona z jubileuszowymi obchodami.
Wdecki Park Krajobrazowy został utworzony 16 lutego 1993 roku. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wdzie zwanej też „Czarną Wodą”. Obejmuje swym obszarem jeden z najpiękniejszych fragmentów Borów Tucholskich, który jest cenny pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym.
– Zapraszam do odwiedzenia Wdeckiego Parku Krajobrazowego, gdzie łączą się i krzyżują piesze, rowerowe i wodne szlaki turystyczne. To idealne miejsce na wycieczki po interesujących obiektach kulturowych czy punktach widokowych lezących w otoczeniu przyrody – zachęca marszałek Piotr Cabecki.
Temat jubileuszowej konferencji poświęcony jest zimorodkowi – ptakowi, który wyjątkowo licznie osiedlił się na tych terenach. Jest to wynikiem utworzenia zalewów Gródeckiego i Żurskiego na rzece Wdzie, co wpłynęło na zmianę miejscowego środowiska przyrodniczego.
W 2022 roku w Tleniu otwarto Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Dziś to jeden z większych obiektów powiatu świeckiego, który służy prowadzeniu działalności edukacyjnej oraz naukowej promującej lokalne zasoby dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Powstał dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł. (więcej). Centrum Czynnej Ochrony przyrody stało się zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego i lokalnym centrum kulturalnym – odbywają się tam zajęcia edukacyjne, warsztaty, imprezy plenerowo – edukacyjne, festyny, pikniki itp. Pracownicy parku prowadzą również zajęcia edukacyjne w oparciu o nowoczesne wyposażenie – sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych.
Ciekawostki na temat Wdeckiego Parku Krajobrazowego:
– na terenie parku znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ok. 402 ha:
- Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego – występuje tu jarząb brekinia zw. też brzękiem, który jest w logo Wdeckiego Parku Krajobrazowego,
- Miedzno – najstarszy i jedyny w powiecie świeckim rezerwat ornitologiczny,
- Jezioro Ciche – na szczególną uwagę zasługuje zespół lilii pokrywający niemal całą powierzchnię lustra wody,
- Dury – tworzą go 4 jeziorka położone wśród torfowisk,
- Jezioro Piaseczno – woda zaliczana jest do I klasy czystości wód,
– ścieżka ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym – to pierwsza taka ścieżka w Polsce.Trasa o długości 11km przebiega przez obszar Natura 2000, który stanowi jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Borów Tucholskich. Główną atrakcją ścieżki są odgłosy przyrody, gdzie wartości dźwiękowe oscylują w granicach 35-38 decybeli (więcej).
Czytaj też Wdecki Park Krajobrazowy-brama Borów Tucholskich
Wdecki Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
28 września 2023 r.
Ostatnia aktualizacja: 4 października 2023 r.