Zdrowie

Grafika - Europejski Dzień Prostaty

Europejski Dzień Prostaty

Słowo prostata, brzmi jak poważna diagnoza. Wiele osób uważa, że posiadanie prostaty jest czymś groźnym i należy się tej prostaty wystrzegać. Dla rozwiania błędnych teorii i objaśniania czym jest prostata, w 2006 roku z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego ustanowiono 15 września  jako Europejski Dzień Prostaty.

Prostatę posiada każdy, ale to każdy bez wyjątku mężczyzna. Jest to gruczoł krokowy lub inaczej gruczoł sterczowy lub stercz, który pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny.

 

Ten mały gruczoł, niewiele większy od kasztana, produkuje wydzielinę wchodzącą w skład spermy będącej nośnikiem dla plemników. Dodatkowo przez prostatę przechodzi cewka moczowa. To właśnie dlatego mechaniczny ucisk, powodowany rozrostem prostaty, powoduje problemy z oddawaniem moczu. Zalegający w pęcherzu mocz może być przyczyną ciągłych i nawracających infekcji, a w dalszej kolejności prowadzić do zaburzenia pracy nerek.

 

Najgorszą diagnozą jaką usłyszy na którymś etapie życia jeden na siedmiu obecnie żyjących mężczyzn będzie nowotwór gruczołu krokowego. W takim przypadku najistotniejsze jest wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szansę na zupełny powrót do zdrowia. Niestety rak prostaty może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy mężczyzna powyżej 40 lub 45 roku życia raz w roku odbywał badanie prostaty u lekarza specjalisty urologa, a także rozważył wykonanie badań profilaktycznych. Badaniem molekularnym, które umożliwia ocenę ryzyka zachorowania na raka prostaty nawet z 20 letnim wyprzedzeniem jest 4KScore.

 

Z okazji Europejskiego Dnia Prostaty zachęcamy wszystkich mężczyzn do aktywnej profilaktyki i wykonywania podstawowych badań urologicznych.