Rozmowy o potencjale Wisły
O szansach i zagrożeniach związanych z budową kaskady Dolnej Wisły rozmawiali uczestnicy czwartkowej (8 września) konferencji naukowo-samorządowej dotyczącej śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Spotkanie organizowane w formie warsztatów terenowych odbyło się podczas rejsu statkiem z Grudziądza do ujścia Wisły. Organizatorami konferencji byli Urząd Marszałkowski oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
– Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspólnie z partnerami od lat aktywnie uczestniczy w krajowych i regionalnych działaniach dotyczących wykorzystania potencjału gospodarczego polskich rzek. Chcemy zacieśnić współpracę i wspólnie lobbować, by rozwiązania służące zagospodarowaniu naszego odcinka Wisły zostały ostatecznie przyjęte i wdrożone – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Organizowane od 2007 roku naukowo-samorządowe konferencje dotyczące tematyki wodnej na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń środowisk zainteresowanych gospodarczym wykorzystaniem rzek: naukowców, samorządowców, przedsiębiorców, ekologów oraz instytucji administracji rządowej. Od kilku lat spotkanie ma formę warsztatów organizowanych w trakcie rejsów na Wiśle.
Idea tegorocznego spotkania to pokazanie aktualnego stanu Wisły na odcinku między Grudziądzem a ujściem oraz wskazanie celowości budowy kaskady Dolnej Wisły zapewniającej drożną drogę wodną, zabezpieczenie przed powodzią oraz wykorzystującą potencjał hydroenergetyczny rzeki. Podczas konferencji była mowa o aktualnych planach, koncepcjach i stanie procedowania w sprawie zagospodarowania odcinka Dolnej Wisły. Uczestnicy rozmawiali o konsekwencjach i potencjałach związanych z planami inwestycyjnymi dotyczącymi tej części rzeki, w tym o możliwościach zwiększenia mobilności towarów z wykorzystaniem transportu śródlądowego i morskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 września 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 9 września 2016 r.