Wspólnie o sprawach seniorów
Gośćmi środowego (11 maja) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej byli kujawsko-pomorscy delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. To pierwsze spotkanie obu gremiów, które łączy zarówno obszar tematyczny i jak terytorialny działania.
Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Dziewiętnastoosobowe gremium tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób starszych.
Skład Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej
Obywatelski Parlament Seniorów zainaugurował swoją działalność w październiku 2015 roku. Jego pierwsze posiedzenie odbyło się w Warszawie w gmachu Sejmu, w którego ławach zasiadło 460 delegatów, w tym 30 z województwa kujawsko-pomorskiego. Parlament Seniorów jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów.
Połączone posiedzenie obu gremiów, które odbyło się 11 maja w Urzędzie Marszałkowskim było okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy delegatami Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i członkami Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej. W spotkaniu uczestniczyła także przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz. Posiedzeniu przewodniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Trzy osoby reprezentujące nasz region w parlamencie seniorów zasiadają równocześnie w marszałkowskiej Radzie ds. Polityki Senioralnej. Są to Lidia Królikowska, Ewa Zbelicka oraz Ireneusz Frelichowski.
Urząd Marszałkowski pomaga w realizacji szeregu przedsięwzięć organizowanych z myślą o potrzebach starszego pokolenia. W przygotowaniu są projekty dotyczące zwiększenia dostępności do usług społecznych dla osób starszych, finansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie trafi między innymi na rozwój usług opiekuńczych takich jak tworzenie placówek wsparcia i opieki oraz organizacja wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Działania integracyjne, oświatowe i kulturotwórcze skierowane do seniorów zakładają też lokalne strategie rozwoju, które będą realizowane przez działające w całym regionie lokalne grupy działania (więcej).
Czytaj też: Dla aktywności seniorów
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
11 maja 2016 r.