Środowisko

Uczniowie przebrani za niezapominajki, fot. Rafał Borzyszkowski
Uczniowie przebrani za niezapominajki, fot. Rafał Borzyszkowski

Dzień Polskiej Niezapominajki i Światowy Dzień Pszczół w Tucholskim Parku Krajobrazowym

W czwartek, 18 maja br. na dziedzińcu przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbył się happening z okazji dwóch świąt przyrodniczych obchodzonych w maju – Dnia Polskiej Niezapominajki i Światowego Dnia Pszczół.

 

Niezapominajka – Myosotis L., zwana inaczej „mysie uszko” lub „niezabudka” – jest symbolem pamięci o ważnych chwilach w życiu, osobach, miejscach i sytuacjach. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzony jest 15 maja jako święto mające na celu zwrócenie uwagi na piękno naszej rodzimej przyrody, różnorodność biologiczną oraz przypominanie o problemie ochrony środowiska. Żyjąc w tak wspaniałym miejscu, jakim są Bory Tucholskie (ale również inne regiony naszego kraju), czasami zapominamy o wyjątkowości i uroku tego miejsca. Święto ma przypominać nam o szacunku i docenianiu przyrody wokół nas oraz o życzliwości dla drugiego człowieka. Możemy to wyrazić wręczając bukiet skromnych, lecz pięknych kwiatów niezapominajki. Redaktor Programu I Polskiego Radia, prowadzący EkoRadio – Andrzej Zalewski zaproponował to święto trochę na przekór obchodzonym w lutym Walentynkom, ponieważ w Polsce to właśnie maj jest miesiącem zakochanych. W ramach happeningu na jednym ze stoisk prowadzono edukację na temat biologii i ekologii tej rośliny. Najmłodsi za pomocą lupek mogli przyjrzeć się bliżej jej morfologii. Uczestnicy dowiedzieli się również o ciekawostkach dotyczących niezapominajki oraz historii ustanowienia tego dnia.

 

Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który jest obchodzony 20 maja, na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowano stoisko edukacyjne o dzikich pszczołach pt. „Dzikie z natury”. Samotnie żyjące pszczoły i trzmiele są znacznie lepszymi zapylaczami niż pszczoła miodna. W Polsce występuje ich ok. 470 gatunków – są to np. murarki, porobnice, lepiarki pszczolinki, makatki i wiele, wiele innych. To dzięki nim mamy warzywa i owoce. Nie żądlą i nie produkują miodu. Niestety, ich egzystencja jest zagrożona. Przyczyną wymierania jest zmniejszająca się coraz bardziej liczba siedlisk do życia. W środowisku naturalnym żyją pod kamieniami, w stertach drewna, chruście, w przedeptach, w skarpach. Człowiek coraz częściej betonuje swoje otoczenie, a nasze ogrody nie wyglądają już tak jak kiedyś. Zamiast wielu gatunków kwiatów, znajdziemy w nich perfekcyjnie wykoszone trawniki i drzewa iglaste. Zakładanie takich ogrodów prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności i bazy pokarmowej dla zapylaczy. Giną również z powodu oprysków pól uprawnych i niskiej przeżywalności potomstwa. Ten dzień ma przypominać o ich roli i wskazywać na problem wymierania dzikich pszczół. Na stoisku uczestnicy happeningu mogli się dowiedzieć, w jaki sposób można pomóc tym pożytecznym owadom.

 

Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przygotowali stoisko pt. „Załóż ogród dla owadów zapylających”, przy którym można było dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przygotować glebę i wysiać rośliny. Rozdawane były nasiona roślin miododajnych, w tym niezapominajki oraz jabłka, które powstały dzięki owadom zapylającym.

 

W budynku TPK wyświetlana była prezentacja multimedialna na temat ochrony przyrody i bioróżnorodności.

 

W obchody świąt przyrody w Tucholskim Parku Krajobrazowym włączyły się placówki szkolne ze swoimi stoiskami tematycznymi. Na stoisku Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi można było obejrzeć wystawę „Niezapomniany ogród” i zrobić sobie zdjęcia ze ściankami przyrodniczymi. Były też gry i zabawy dla dzieci. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi przygotował pokaz plecenia wianków oraz carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Uczniowie pokazywali także sztukę origami i malowali dzieciom twarze. Happening uatrakcyjniły również uczennice przebrane za pszczoły i rozdające niezapominajkowe ciasteczka. Dzieci ze szkół i przedszkoli przybyły do Tucholskiego Parku Krajobrazowego przebrane za niezapominajki, z własnoręcznie wykonanymi kotylionami w kolorach tej rośliny.

 

W czasie happeningu, o godz. 12.00 podsumowano konkurs dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z klas I-III oraz ich rodzin pt. „Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie”. Konkurs, organizowany po raz drugi cieszył się dużym zainteresowaniem – dostarczono do nas aż 75 hoteli dla dzikich pszczół, które trafią do ogrodów Uczestników. Zwycięzcom i Wyróżnionym rozdano nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Laureatami konkursu zostali:

  • kategoria dzieci przedszkolnych:

I miejsce – Bruno Luchciński z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”),

II – Hubert Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (5 lat),

III – Bartosz Redzimski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa „0”)

wraz z rodzicami.

 

Wyróżnienia dla dzieci ich rodzin: Mikołaj Ziaja z Przedszkola nr 1 w Tucholi (klasa „0”), Maja Grabińska z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Ksawery Kamrowski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Edward Moraczewski z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Łucja Figiel z Przedszkola nr 1 w Tucholi (5 lat), Zofia Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (4 lata), Stanisław Musioł z Przedszkola „Borowiacka Tęcza” w Bysławiu, oddz. Lubiewo (6 lat).

  • kategoria uczniów klas I-III szkół podstawowych:

I miejsce – Kinga Narloch ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie (klasa III),

II – Dorota Sikorska ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa II),

III – Zofia Bąkowska ze Szkoły Podstawowej w Stobnie (klasa III)

wraz z Rodzicami.

 

Wyróżnienia dla dzieci i ich rodzin: Nina Rewolińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi (klasa IIIb), Zofia Swoińska ze Szkoły Podstawowej w Lubiewie (klasa III), Nikola Chylewska ze Szkoły Podstawowej w Żalnie (klasa II), Jakub Dembiński ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Marcel Wicikowski ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie (klasa I), Lena Chmara ze Szkoły Podstawowej w Iwcu (klasa III), Wojciech Rydygier ze Szkoły Podstawowej w Raciążu (klasa II).

 

Tucholski Park Krajobrazowy organizował Dzień Polskiej Niezapominajki po raz trzeci. Na ogrodzeniu naszej siedziby zawisła flaga Ukrainy jako symbol solidarności. Do barw tego kraju nawiązują również kolory niezapominajki – niebieski i żółty. W wydarzeniu wzięło udział 641 osób, w tym 121 indywidualnych, 516 z placówek i 4 z instytucji.

 

Tekst: Barbara Grzesiak

Fot. Remigiusz Popielarz, Rafał Borzyszkowski, Dorota Borzyszkowska

 

Dzieci biorące udział w happeningu, fot. Rafał BorzyszkowskiEdukacja o dzikich zapylaczach, fot. Rafał BorzyszkowskiJabłka powstałe dzięki dzikim pszczołom, fot. Dorota BorzyszkowskaJedna z grup czekająca w kolejce do stoiska, fot. Remigiusz PopielarzOglądamy elementy morfologii niezapominajki przez lupę, for. Rafał BorzyszkowskiPokaz carvingu, fot. Rafał BorzyszkowskiPokaz plecenia wianków, fot. Remigiusz PopielarzPoznajemy budowę morfologiczną niezpaominajki, fot. Remigiusz PopielarzPrezentacja o bioróżnorodności, fot. Remigiusz PopielarzStoisko Dzikie z natury, fot. Rafał BorzyszkowskiŚwiat widziany oczami owada, fot. Remigiusz PopielarzUczennice rozdające niezpominajkowe ciasteczka, fot. Rafał BorzyszkowskiUczennice rozdające słodycze, fot. Remigiusz PopielarzUczestnicy prezentacji o bioróżnorodności, fot. Remigiusz PopielarzUczniowie przebrani za niezapominajki, fot. Rafał BorzyszkowskiUczymy się zakładać ogród przyjazny dzikim pszczołom, fot. Rafał BorzyszkowskiWręczenie nagród w konkursie Dzikie pszczoły w Twoim ogrodzie, fot. Rafał BorzyszkowskiZwycięzcy konkursu w oczekiwaniu na nagrody, fot. Rafał Borzyszkowski