Dzień bez Samochodu
„Dzień bez Samochodu” ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Spaliny samochodowe nie są ani jedynym, ani głównym źródłem smogu. Jednak koncentracja zanieczyszczeń pochodzenia komunikacyjnego w dużych miastach, szczególnie w godzinach szczytu, sprawia, że emisja z tego źródła istotnie wpływa na jakość powietrza w aglomeracjach. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia związane z transportem samochodowym to w dużej mierze także drobiny pochodzące ze ścierania się opon i klocków hamulcowych, oraz tzw. pylenie wtórne, czyli wzbijanie w powietrze przez ruch miejski toksycznych cząsteczek, które już wcześniej osiadły na jezdni.
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska z 2018 r. w Polsce smog prowadzi do przedwczesnej śmierci ok. 50 tys. osób rocznie. W Europie przyczynia się do mniej więcej 485 tys. zgonów. Zanieczyszczenia powietrza są przy tym jednym z głównych czynników kancerogennych – wg. WHO odpowiadają za 8 proc. przypadków nowotworu płuca w Europie. Inne choroby układu oddechowego, które powoduje smog, to przewlekłe zapalenia dróg oddechowych, częstsze infekcje, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Powszechnym problem populacji narażonych na smog jest astma, i choć brakuje jednoznacznych dowodów na to, że smog powoduje tę chorobę, wiele badań wskazuje na jego silny związek ze zwiększoną zapadalnością na astmę i zaostrzeniem jej objawów.
Zamieniając samochód na rower bądź „nóżki” to nie tylko ekologia, to korzyść bezpośrednia. Mówi się, że jeżdżąc rowerem spalasz tłuszcz, a oszczędzasz pieniądze, podczas gdy jeżdżąc samochodem odkładasz tłuszcz, a tracisz pieniądze.
Ileż w tym prawdy !!
Poza tym jazda na rowerze lub chodzenie:
– zmniejsza się ryzyko chorób wieńcowych,
– poprawia zdrowie psychiczne,
– kształtuje mięśnie nóg i nie tylko,
– zwiększasz odporność organizmu na choroby,
– poprawia koordynację ruchową.
Dlatego chociaż w tym jednym dniu tj. 22 września odstawmy nasze samochody !