Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Choroby Alzhaimera

Światowy Dzień Choroby Alzhaimera

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera wzrasta z wiekiem. Im człowiek starszy, tym większe ryzyko zachorowania. Choroba może pojawić się u 6 % osób po 65 roku życia, a u osób powyżej 80 roku życia może dotyczyć 20 %.

 

Świadomość społeczna na temat osób żyjących z demencją, ich potrzeb oraz problemów, a także dostępnych form pomocy, jest niewystarczająca. Z tego względu, 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzhaimera.

 

Głównym symptomem choroby Alzhaimera jest stopniowa utrata pamięci, co powoduje problemu w wykonywaniu codziennych czynności. Choroba Alzhaimera wpływa na osobowość chorego. Często wycofuje się on z życia społecznego, doświadcza wahań nastroju czy depresji. Ponadto jest drażliwy, agresywny i nieufny wobec innych. Schorzenie objawia się też urojeniami, omamami, zaburzeniami snu.

 

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera wzrasta z wiekiem. Im człowiek starszy, tym większe ryzyko zachorowania. Choroba może pojawić się u 6 % osób po 65 roku życia, a u osób powyżej 80 roku życia może dotyczyć 20 %. Wg danych Institute for Health Metrics and Evaluation w 2019 roku na chorobę Alzheimera i choroby pokrewne chorowało w Polsce 585 tys. osób, co stanowiło 1,5% populacji. Niestety z uwagi na starzejące się społeczeństwo, co roku chorych przybywa. Szacuje się, że w 2050 r. na demencję zachoruje nawet 1,2 mln mieszkańców kraju.

 

Eksperci podkreślają, że za rozwój Alzhaimera najczęściej odpowiadają geny, na które wpływu nie mamy. Niemniej jednak, prowadzenie zdrowego stylu życia, może realnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju demencji lub opóźnienia wystąpienia jej objawów.

 

Aizhaimer jest chorobą postępującą, nieuleczalną. Aby opóźnić rozwój choroby, lekarze przepisują leki objawowe, które łagodzą jej przebieg. Lekarzami nadzorującymi przebieg choroby są psychiatrzy, neurolodzy i geriatrzy.

 

Wiadomość o demencji wywiera wpływ na wszystkie aspekty życia chorego jego rodziny. Ważne jest, aby skupiać się na szukaniu rozwiązań. Istnieje wiele organizacji, które udzielają porad i wsparcia, które pomagają zapewnić osobie chorej wygodne życie.

 

Osoby z chorobą Aizhaimera nie powinny zaprzestawać aktywności. Zamiast tego powinny pozostać jak najbardziej niezależne i dalej czerpać przyjemność z rutynowych czynności i spotkań towarzyskich. Objawy demencji zazwyczaj stopniowo się pogarszają. Jak szybko to się stanie zależy od ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

Z czasem osoby cierpiące na Aizheimera będą potrzebowały pomocy, aby poradzić sobie w domu.

 

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w profilaktyce demencji:

  • Aktywność fizyczna – 150 min umiarkowanego wysiłku tygodniowo.
  • Rzucenie palenia.
  • Zbilansowana dieta – z dużą zawartością świeżych warzyw i owoców.
  • Rezygnacja z suplementów diety – zbędny wydatek.
  • Unikanie mocnych alkoholi.
  • Trening mózgu – z niektórych badań wynika, że krzyżówki oraz gry komputerowe pomagają zachować przytomność umysłu.
  • Bogate życie towarzyskie – choć nie ma dowodów na to, że zatrzyma lub spowolni demencję, pozostanie w kontakcie ze znajomymi wiąże się z dobrym samopoczuciem.
  • Prawidłowa waga.
  • Unikanie nadciśnienia – potwierdzony czynnik rozwoju demencji.
  • Pilnowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
  • Pilnowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.

 

Raport opublikowany przez NFZ dotyczący choroby Altzhaimera i chorób pokrewnych:

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-alzheimera-i-choroby-pokrewne

 

Wczesne etapy demencji:

https://www.publichealth.hscni.net/sites/default/files/the%20early%20stages%20of%20dementia_POLISH.pdf

 

Zbiór dobrych praktyk na rzecz wsparcia osób żyjących z chorobą Aizhaimera i ich rodzin:
https://www.alzheimer-polska.pl/wp-content/uploads/2019/10/Dobre-Praktyki-Alzheimer-Polska.pdf

 

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z chorobą Alzhaimera:

https://alzheimer-waw.pl/

 

Alzhaimer Polska – związek stowarzyszeń:

https://www.alzheimer-polska.pl/