Uzależnienia

Grafika - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

„Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV” („We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”) to hasło Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS, który odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku przypada na 15 maja. W tym dniu wspominamy osoby, które odeszły: przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata. To jedna z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie.

 

Organizacje pozarządowe w Polsce także włączają się w wydarzenia związane z Memoriałem. Od kilku lat tradycją stało się szycie patchworku pamięci. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, organizator tego wydarzenia, zaprasza do Warszawy, na Plac Zamkowy, gdzie w niedzielę (15 maja) o godz. 14.00 zaprezentuje patchwork, który jest efektem wspólnej pracy organizacji pozarządowych i innych instytucji.

 

Nie bądźmy obojętni!

 

Zapalmy znicz w hołdzie ofiarom tej choroby.

 

Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.

 

Pamiętajmy również o sobie!

 

W województwie kujawsko-pomorskim Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w celu wykrycia zakażenia HIV, anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem przed i po teście prowadzone są w Toruniu przy Szosie Bydgoskiej 1 (na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia) oraz w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej 4 (na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).

 

Więcej informacji na temat HIV/AIDS na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Osoby potrzebujące porady i wsparcia mogą zgłosić się do Poradni internetowej HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/poradnia_internetowa/ lub skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

 

Szacuje się, że współcześnie na świecie żyje ok 38 mln ludzi zakażonych wirusem HIV. Od 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27.552 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.427 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 2.067 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 4.592 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3.868 zachorowań na AIDS; 1.448 chorych zmarło.

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia

maj 2022 rok