Bydgoszczanin, który złamał Enigmę
Matematyk i genialny kryptolog, który pierwszy, jeszcze w 1932 roku, złamał kod słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej i „bardziej przyczynił się do zwycięstwa nad Hitlerem niż wszystkie armie” – Marian Rejewski jest bohaterem edukacyjnej wystawy plenerowej, którą można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim. Uroczyste otwarcie, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, prof. Mirosława Golona z Instytutu Pamięci Narodowej i prof. Roberta Gawłowskiego, autora biografii bohatera, odbyło się wczoraj (11 maja). Także dziś w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce spotkanie autorskie prof. Gawłowskiego.
– W latach 1946-1967 w rejonie Dworcowej i Gdańskiej w Bydgoszczy można było co rano spotkać spieszącego do pracy niepozornego mężczyznę z teczką. Nikt nie wiedział, że ten skromny urzędnik uratował życie setek tysięcy, a może milionów ludzi. Warto poznać sylwetkę tego związanego z naszym regionem niezwykłego bohatera i historię jego dokonania, które, za autorem jego biografii, śmiało można określić jako największe osiągnięcie fundujące podstawy informatyki – zaprasza do obejrzenia ekspozycji marszałek Piotr Całbecki. W swoim dzisiejszym wystąpieniu gospodarz województwa podkreślił wkład polskich kryptologów w ostateczne zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, a także konieczność walki o prawdę historyczną.
Wystawę przygotowała bydgoska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Napisana przez prof. Gawłowskiego biografia Mariana Rejewskiego nosi tytuł „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”. Sponsorem publikacji jest samorząd województwa.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
10 maja 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2022 r.