Marszałkowskie dotacje na zabytki biją rekordy
Blisko 17 mln złotych wynosi tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 201 przedsięwzięć w całym regionie.
– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wynosi 150 tysięcy złotych. Wśród wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:
- remont konserwatorski ścian neogotyckich kościoła parafialnego pw. św. Mateusza w Bądkowie (powiat aleksandrowski),
- kolejny etap prac przy pokryciu dachu wieży kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Osieku (powiat brodnicki),
- prace konserwatorskie elewacji południowej i zachodniej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (1910-1913),
- konserwacja polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie (powiat inowrocławski),
- kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wyposażeniu cerkwi pw. św. Mikołaja we Włocławku,
- prace konserwatorskie chóru muzycznego z balustradą i prospektem organowym z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach (powiat toruński).
Lista przyznanych dotacji w podziale na powiaty
Ubiegłoroczne wsparcie pozwoliło m.in. na konserwację elewacji kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czarżu (powiat bydgoski), remont konserwatorski elewacji wschodniej z wieżą kościoła św. Andrzeja Boboli w Sicienku (w powiecie bydgoskim), prace konserwatorskie polichromii ścian nawy oraz kaplicy północnej św. Izydora w kościele św. Bartłomieja w Czernikowie (powiat toruński), remont ścian i kopuły wieży na kościele parafialnym św. Mikołaja w Gronowie (powiat toruński) i malowanie wnętrza kościoła w Płonnem (powiat golubsko-dobrzyński).
Zobacz Przywracamy blask zabytkom
Wojewódzki program ochrony zabytków
Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od czternastu lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazał blisko 140 mln zł. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.
Czytaj także: Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić
W uznaniu za zaangażowanie w opiekę nad zabytkami
Do końca kwietnia osoby i instytucje mogą zgłaszać się do udziału w kolejnej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. W ubiegłym roku nagrodziliśmy Parafię Rzymskokatolicką św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) i Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Medale za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków odebrali Zbigniew Nawrocki i Andrzej Budziak.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 kwietnia 2022 r.