Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Gorczyckiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Stanisławie Gorczyckiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

100 lat – jedna data, dwie historie

Urodzili się tego samego dnia, 23 lipca 1925 roku – on w Kupnie na Podkarpaciu, ona w mazowieckim Izdebnie. On przeprowadzał oddziały przez tereny okupowane przez Niemców, ona jako czternastolatka ukrywała broń i była świadkiem egzekucji ludności żydowskiej w Łaskarzewie (w województwie mazowieckim). Oboje przeżyli wojnę, zbudowali rodziny, pracowali ciężko całe życie, a dziś wciąż imponują żywotnością i pogodą ducha. Józef Niezgoda i Stanisława Gorczycka ukończyli 100 lat i dołączyli do grona uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z życzeniami jubilatów odwiedził członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

 

Niech dobroć, którą obdarzają Państwo innych, powraca wzmocniona troską, serdecznością i uwagą bliskich. Niech każdy dzień przynosi radość, miłość i wsparcie – przekazał w okolicznościowych życzeniach marszałek Piotr Całbecki.

 

Józef Niezgoda, pochodzący z Kupna w województwie podkarpackim, dał się poznać jako człowiek czynu, oddany pracy i obowiązkom. Od młodości zmagał się z przeciwnościami losu. Jako dziecko stracił matkę, a w czasie wojny wykazał się odwagą i zaangażowaniem, m.in. przeprowadzając oddział partyzantów przez teren okupowany przez Niemców. Po wojnie trafił do Włocławka, gdzie związał się z Eugenią, miłością swojego życia. Przez wiele lat pracował fizycznie, głównie w rozlewni wód gazowanych. Wraz z żoną wychowali troje dzieci. Dziś pan Józef cieszy się szacunkiem najbliższych, imponuje sprawnością, otwartością umysłu i ogromnym zainteresowaniem światem. Z pasją czyta literaturę historyczną i religioznawczą, a jego niezwykła pamięć i pogoda ducha są inspiracją dla sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

 

Biogram: Józef Niezgoda

 

Tego samego dnia jubileusz 100-lecia obchodziła również pani Stanisława Gorczycka, urodzona w Izdebnie (woj. mazowieckie). Jej życiorys to opowieść o sile, wierze i pracy. W czasie okupacji pracowała przymusowo u niemieckiej rodziny, a po wojnie, razem z bliskimi, osiedliła się w Długiem (powiat rypiński), gdzie wspólnie budowali nowe życie od podstaw. Z mężem Stanisławem prowadziła gospodarstwo rolne, wychowała dwóch synów, a jej dom przez dekady był miejscem wspólnoty i modlitwy. Dziś, otoczona rodziną, pani Stanisława wciąż z radością dba o ogród, dzieli się doświadczeniem i życiową mądrością. Jej recepta na długowieczność? Praca, wiara, bliskość natury i prosta, zdrowa dieta.

 

Biogram: Stanisława Gorczycka

 

Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Więcej o jubilatach w zakładce Rówieśnicy Niepodległej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lipca 2025 r.