Środowisko

GLPK Gravel 2025 (fot. Krzysztof Pokrętowski GLPK)
GLPK Gravel 2025 (fot. Krzysztof Pokrętowski GLPK)

Gravelowe święto w Górznieńsko-Lidzbarski Parku Krajobrazowym

Za nami trzecia edycja wyścigu gravelowego „GLPK Gravel”. Piękne widoki, emocje, adrenalina i niemal 80 km wymagającej trasy. Tak w skrócie można opisać sobotnie zawody, które odbyły się w ubiegłą sobotę 12 kwietnia. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem i wyczekiwaniem oraz zyskuje rozpoznawalność w społecznościach rowerowych. Do współpracy dołączyli także nowi partnerzy. Niesamowite zainteresowanie imprezą potwierdziło się podczas zapisów. Wejściówki (100 miejsc) rozeszły się w niespełna 8 minut. Wśród zarejestrowanych byli zawodnicy z różnych stron Polski. W zawodach wzięły udział znane osoby m.in. Radosław Gołębiewski – rekordzista i zwycięzca najtrudniejszych w Polsce wyścigów gravelowych, a także Bartosz Oleńko „Zielony F16” i Patryk Wrona „Velobird” – popularni w społecznościach rowerowych youtuberzy.

 

Po raz kolejny teren siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w osadzie leśnej Ruda stał się sercem całej imprezy. To właśnie tu przygotowane zostało całe zaplecze techniczne, ratunkowo-medyczne, start-meta, parking i strefa finiszera. Gravelowe miasteczko wypełniły stoiska znanych marek m.in. Pro Bikes, Factor Bikes, Grzyb – Biomechanika kolarska, namioty promocyjne, punkty gastronomiczne i strefa kibica, na której można było śledzić trackery zawodników na żywo, na wyświetlonym ekranie. O bezpieczeństwo na trasie zadbały Ochotnicze Straże Pożarne z Brzozia i Bryńska. W Bryńsku ponadto, na 57 km zlokalizowany był punkt żywienia przygotowany przez KGW Bryńsk, na którym zawodnicy mogli uzupełnić płyny, węglowodany lub po prostu odpocząć, bo jak sami podkreślali – lekko nie było.

 

Trasa mimo że wymagająca, z przewyższeniami przekraczającymi 900 metrów, zachwycała rowerzystów warunkami terenowymi oraz malowniczymi i zróżnicowanymi krajobrazami Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Rywalizacja na przedzie była niezwykle zacięta. Czołówka do samego końca nie szczędziła sił i miejscami rozpędzała się do 59 km/h (!). Niewielu w tak trudnym terenie potrafiło dotrzymać tempa. Dla najszybszych trzech mężczyzn i trzech kobiet przewidziano nagrody zasponsorowane przez Gołaś Bikes. Zawodnicy wracali zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Pokonując trasę stali się zwycięzcami. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. W Rudzie na finiszerów czekało zaplecze gastronomiczne z ciepłym posiłkiem regeneracyjnym i słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez niezawodne koła gospodyń wiejskich – KGW Zaborowo i Bartniczka, a także świeżo parzona kawa od Napar. W atmosferze uśmiechów, wspólnych rozmów, wymiany wrażeń, wydarzenie zakończyło się piknikiem integracyjnym.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i kibicom za emocje, zdrowego ducha rywalizacji oraz fantastyczny klimat, a partnerom za zaufanie i wsparcie. Niewątpliwie impreza ponownie osiągnęła sukces. To była piękna sobota, to było piękne gravelowe święto w Górznieńsko-Lidzbarski Parku Krajobrazowym. Zapraszamy do obejrzenia foto i wideorelacji. Więcej na profilu: https://www.facebook.com/glpkgravel

 

Klasyfikacja mężczyzn w pierwszej piątce:

  1. Radosław Gołebięwski – 2 godz. 30 min. 34 s.
  2. Marcin Skoroch – 2 godz. 31 min. 48 s.
  3. Radomir Chmiel – 2 godz. 33 min. 40 s.
  4. Patryk Wrona – 2 godz. 33 min. 42 s.
  5. Łukasz Lewicki – 2 godz. 46 min. 00 s.

 

Klasyfikacja kobiet w pierwszej piątce:

  1. Joanna Górzyńska – 3 godz. 15 min. 32 s.
  2. Joanna Bury – 3 godz. 33 min. 10 s.
  3. Dana Ząbik – 3 godz. 37 min. 31 s.
  4. Natalia Głuszek – 3 godz. 44 min. 17 s.
  5. Sylwia Budzyńska – 3 godz. 44 min. 53 s.

 

Pełna klasyfikacja

 

GLPK Gravel w mediach:

Zbliżenia TVP3 Bydgoszcz

 

Strona internetowa oraz nasze media społecznościowe:
Strona www
Facebook
Instagram
YouTube

 

Partnerzy: Neo-System, Factor Bikes, Biomechanika Kolarska Piotr Grzyb, NAPAR, RTM Opakowania, Gmina Brzozie, WytneCi.pl, Gołaś Bikes, Goodyear, SAMINDRUK, ARC Media.

 

 

Tekst: Tomasz Górny – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy