Aktualności

85. rocznica zbrodni katyńskiej, uroczystości w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
85. rocznica zbrodni katyńskiej, uroczystości w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Zbrodnia katyńska – pamiętamy! (zdjęcia)

W piątkowych (11 kwietnia) toruńskich obchodach 85. rocznicy zbrodni katyńskiej uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska w niedzielę (13 kwietnia) oddała hołd ofiarom Katynia w Inowrocławiu. W bydgoskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia) samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Dzięki rodzinom katyńskim pielęgnującym pamięć o zamordowanych możemy dziś wspominać tych, którzy 85 lat temu oddali życie za ojczyznę. Obyśmy nigdy jako naród nie musieli przeżywać podobnej traumy – powiedział przemawiając podczas uroczystości na skwerze przy placu 4 Czerwca 1989 Roku marszałek Piotr Całbecki.

 

Pod rosnącymi w tym miejscu dębami pamięci rozsypano ziemię przywiezioną przez leśników z cmentarzy w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i Kuropatach.

 

– Prawda o tej zbrodni, w PRL-u zakłamywana, dopiero w wolnej Polsce doczekała się godnego uczczenia. Jej strażnikami były rodziny pomordowanych. Dlatego co roku chylę czoło przed wami, drodzy członkowie rodzin katyńskich. Winniśmy wam szacunek za to, że przez długie lata w samotności i zapomnieniu musieliście przeżywać ból po starcie waszych mężów, ojców i dziadków – mówił pod Krzyżem Katyńskim w Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina w Lesie Katyńskim rozpoczęto egzekucje polskich oficerów osadzonych w obozie jenieckim w Kozielsku. Żołnierze NKWD pozbawili życia łącznie 22 tysiące więzionych w różnych miejscach ZSRR oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, urzędników, nauczycieli, naukowców, prawników, działaczy społecznych i duchownych. Masowe groby w Lesie Katyńskim odkryli Niemcy wiosną 1943 roku. Władze ZSRR przyznały się do tej zbrodni dopiero w 1990 roku.

 

13 kwietnia jest ustanowionym przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 kwietnia 2025 r.

 

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2025 r.