Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Tejkowska, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Stanisława Tejkowska, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Stanisława Tejkowska

z domu Grzelak urodziła się 20 lutego 1925 roku w Posługowie, w pobliżu Janowca Wielkopolskiego. Jest najstarsza z pięciorga rodzeństwa. Jej rodzice, Marta i Józef Grzelakowie, prowadzili gospodarstwo rolne. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej cała rodzina przeprowadziła się do wsi Wiele koło Mroczy, gdzie kontynuowali prowadzenie gospodarstwa.

 

W czasie wojny, aby uniknąć wywiezienia na przymusowe roboty do Niemiec, podjęła pracę w niemieckim gospodarstwie rolnym w pobliżu swojego domu. Choć praca była ciężka, wspominała ten czas dobrze.

 

W 1948 roku wyszła za mąż za Jana Tejkowskiego, elektryka pracującego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy jako kierownik działu elektrycznego. Po ślubie zamieszkali w Bydgoszczy. W 1951 roku urodził się ich pierwszy syn, Witold, a w 1955 drugi syn, Albin. W latach 70. rozpoczęła pracę w Wojskowym Przedsiębiorstwie Handlowym jako chałupnik, gdzie pracowała przez wiele lat.

 

Zawsze otaczała się szerokim gronem znajomych i krewnych, z którymi chętnie się spotyka. Cieszy się sympatią sąsiadów, jest osobą bardzo lubianą. Chętnie pomagała swoim rodzicom, szczególnie w ich późniejszych latach życia.

 

Jej pasją była kuchnia – uwielbiała gotować i piec, a także szyć. Swoim dzieciom sama szyła ubrania, w tym mundurki i spodnie. Lubi teatr i operę, śledziła aktualny repertuar i chętnie uczestniczyła w spektaklach.

 

Po śmierci męża w 1984 roku przez wiele lat samodzielnie prowadziła dom. Doczekała się sześciorga wnuków oraz trojga prawnuków. Uwielbiała uroczystości rodzinne i spotkania towarzyskie.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2025 r.