![Budowa sieci domów dziennego pobytu została objęta finansowaniem FEdKP, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP](https://kujawsko-pomorskie.pl/wp-content/uploads/pliki/2025/wiadomosci/02/20250203_podsumowania-1024x683.jpg)
Podsumowania 2024: imponujące zaawansowanie FEdKP, finisz PROW
Środki z programów unijnych wciąż stanowią napęd dla naszej gospodarki i dają możliwość realizacji istotnych działań prorozwojowych. Dlatego cieszą zarówno tempo wdrażania naszego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, jak i imponujące efekty projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
FEdKP: 40 proc. na koniec roku
Blisko pół tysiąca podpisanych umów i kontraktację na poziomie 3 mld złotych (41 proc. alokacji), którymi podsumowaliśmy w programie regionalnym perspektywy 2021-2027 ubiegły rok, należy uznać za więcej niż zadawalające. Ten wysoki poziom zaawansowania kontraktacji w kilkanaście miesięcy od podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie związany jest m.in. ze znacznymi środkami FEdKP przekazanymi Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Zakładany efekt to inwestycje rozwojowe niewielkich przedsiębiorstw oraz przedsięwzięcia w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej o odnawialne źródła oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Pierwsze pożyczki, z pulą 50 mln złotych – dla małych i średnich przedsiębiorstw, dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania lub uruchomić/zwiększyć eksport – zostały uruchomione pod koniec roku.
Wśród zakontraktowanych w ubiegłym roku projektów są także m.in. stworzenie sieci nowych domów dziennego pobytu dla niesamodzielnych osób starszych (13 nowych plus utrzymanie 20 funkcjonujących), prace rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, granty eksportowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, zakupy sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych, utworzenie lokalnych centrów usług społecznych, rozwiązania deinstytucjonalizujące system opieki nas osobami niesamodzielnymi w Toruniu i rozbudowa Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.
Imponujące było też w ubiegłym roku tempo wdrażania segmentu dedykowanego inicjatywom lokalnym (RLKS, rozwój lokalny zarządzany przez społeczność). 61 podpisanych już umów o finansowanie projektów ma łączną wartość 150 mln złotych (65 proc. alokacji).
PROW na ostatniej prostej
Ubiegły rok był czasem ostatnich konkursów w naszym regionalnym segmencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW jest w całym kraju realizowany z poślizgiem niezależnym od regionów). W ramach 2,5 tysiąca umów o dofinansowanie zakontraktowaliśmy 681 mln złotych, 100 proc. przyznanej alokacji. (Już w styczniu 2025 otrzymaliśmy dodatkowe środki na projekty z listy rezerwowej w segmencie gospodarki wodno-ściekowej i spodziewamy się kolejnych na budowę zbiorników retencyjnych.)
Ubiegłoroczny „dorobek” PROW to m.in.
- 9 km nowych wodociągów
- 8 km nowych systemów kanalizacyjnych
- 159 nowych przydomowych oczyszczalni ścieków
- 2 nowe komunalne oczyszczalnie ścieków
- 2 stacje uzdatniania wody (jedna nowa i jedna zmodernizowana)
- 24 km zmodernizowanych dróg lokalnych
- inwestycje w 19 obiektach kulturalnych (m.in. domach kultury i bibliotekach)
- 149 inwestycji w zakresie przestrzeni publicznej (m.in. boiska, place zabaw, parki, infrastruktura turystyczna)
- 247 nowych firm
- 296 nowych miejsc pracy.
Wśród sfinansowanych inwestycji są na przykład stanica wędkarska nad Jeziorem Pakoskim w powiecie inowrocławskim, nowe systemy grzewcze w pięciu wiejskich świetlicach w gminie Sępólno Krajeńskie w powiecie sępoleńskim, rozbudowa placu zabaw w Zakrzewie w powiecie aleksandrowskim i budowa małej architektury rekreacyjnej w Choceniu w powiecie włocławskim.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
3 lutego 2025 r.