Aktualności

Budowa sieci domów dziennego pobytu została objęta finansowaniem FEdKP, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Budowa sieci domów dziennego pobytu została objęta finansowaniem FEdKP, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podsumowania 2024: imponujące zaawansowanie FEdKP, finisz PROW

Środki z programów unijnych wciąż stanowią napęd dla naszej gospodarki i dają możliwość realizacji istotnych działań prorozwojowych. Dlatego cieszą zarówno tempo wdrażania naszego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, jak i imponujące efekty projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

FEdKP: 40 proc. na koniec roku

 

Blisko pół tysiąca podpisanych umów i kontraktację na poziomie 3 mld złotych (41 proc. alokacji), którymi podsumowaliśmy w programie regionalnym perspektywy 2021-2027 ubiegły rok, należy uznać za więcej niż zadawalające. Ten wysoki poziom zaawansowania kontraktacji w kilkanaście miesięcy od podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie związany jest m.in. ze znacznymi środkami FEdKP przekazanymi Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Zakładany efekt to inwestycje rozwojowe niewielkich przedsiębiorstw oraz przedsięwzięcia w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej o odnawialne  źródła oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Pierwsze pożyczki, z pulą 50 mln złotych – dla małych i średnich przedsiębiorstw, dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania lub uruchomić/zwiększyć eksport – zostały uruchomione pod koniec roku.

 

Wśród zakontraktowanych w ubiegłym roku projektów są także m.in. stworzenie sieci nowych domów dziennego pobytu dla niesamodzielnych osób starszych (13 nowych plus utrzymanie 20 funkcjonujących), prace rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, granty eksportowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, zakupy sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych, utworzenie lokalnych centrów usług społecznych, rozwiązania deinstytucjonalizujące system opieki nas osobami niesamodzielnymi w Toruniu i rozbudowa Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku.

 

Imponujące było też w ubiegłym roku tempo wdrażania segmentu dedykowanego inicjatywom lokalnym (RLKS, rozwój lokalny zarządzany przez społeczność). 61 podpisanych już umów o finansowanie projektów ma łączną wartość 150 mln złotych (65 proc. alokacji).

 

PROW na ostatniej prostej

 

Ubiegły rok był czasem ostatnich konkursów w naszym regionalnym segmencie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW jest w całym kraju realizowany z poślizgiem niezależnym od regionów). W ramach 2,5 tysiąca umów o dofinansowanie zakontraktowaliśmy 681 mln złotych, 100 proc. przyznanej alokacji. (Już w styczniu 2025 otrzymaliśmy dodatkowe środki na projekty z listy rezerwowej w segmencie gospodarki wodno-ściekowej i spodziewamy się kolejnych na budowę zbiorników retencyjnych.)

 

Ubiegłoroczny „dorobek” PROW to m.in.

  • 9 km nowych wodociągów
  • 8 km nowych systemów kanalizacyjnych
  • 159 nowych przydomowych oczyszczalni ścieków
  • 2 nowe komunalne oczyszczalnie ścieków
  • 2 stacje uzdatniania wody (jedna nowa i jedna zmodernizowana)
  • 24 km zmodernizowanych dróg lokalnych
  • inwestycje w 19 obiektach kulturalnych (m.in. domach kultury i bibliotekach)
  • 149 inwestycji w zakresie przestrzeni publicznej (m.in. boiska, place zabaw, parki, infrastruktura turystyczna)
  • 247 nowych firm
  • 296 nowych miejsc pracy.

 

Wśród sfinansowanych inwestycji są na przykład stanica wędkarska nad Jeziorem Pakoskim w powiecie inowrocławskim, nowe systemy grzewcze w pięciu wiejskich świetlicach w gminie Sępólno Krajeńskie w powiecie sępoleńskim, rozbudowa placu zabaw w Zakrzewie w powiecie aleksandrowskim i budowa małej architektury rekreacyjnej w Choceniu w powiecie włocławskim.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 lutego 2025 r.