Uzależnienia

Grafika - W ciąży nie piję alkoholu

Ciąża bez alkoholu

9 pierwszych miesięcy życia człowieka – to czas najbardziej jego dynamicznego rozwoju.
Na rozwój dziecka, a w konsekwencji na całe późniejsze życie, wpływa wiele czynników: geny przekazane przez matkę i ojca, stan zdrowia matki, jej sposób odżywiania, zażywane przez nią leki. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że równie niebezpieczny jest alkohol – i to nie tylko spożywany w czasie ciąży, ale również w okresie trzech miesięcy przed zapłodnieniem.

 

Warto mieć świadomość, że:

  • spożywanie alkoholu w okresie 3 miesięcy przed zapłodnieniem może przyczynić się do uszkodzenia genów przekazywanych zarówno przez matkę, jak i ojca;
  • kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, najczęściej ok. 6 tygodnia;
  • pierwsze 8 tygodni ciąży to czas, w którym powstają zawiązki wszystkich narządów, dlatego alkohol spożywany wtedy przez matkę jest najbardziej niebezpieczny dla dziecka.

Jeśli chcemy mieć wpływ na zdrowie potomstwa, należy ograniczyć do minimum spożycie alkoholu, nawet jeśli aktualnie nie planujemy ciąży. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciazabezalkoholu.pl.

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przystąpił do ogólnopolskiej Kampanii „Profilaktyka FASD – Ciąża bez alkoholu”, organizowanej przez Instytut Nowej Kultury
w 2024 i w 2025 roku.

 

Artykuł ekspercki Jolanty Terlikowskiej

 

Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom
w Departamencie Spraw Społecznych
styczeń 2025 rok