Stanisława Rojewska
Wzorowa gospodyni, której kuchnia od zawsze przyciąga aromatycznymi zapachami. Pani Stanisława jest nie tylko mistrzynią w kuchni, ale ma także rękę do kwiatów. Wiedzą o ich pielęgnacji może zawstydzić niejednego ogrodnika. Jednak na pierwszym miejscu od zawsze stawia rodzinę, którą chętnie gości w swoim domu.
Urodziła się 27 grudnia 1924 roku we wsi Lipiny w powiecie lipnowskim. Jest jedenastym dzieckiem Antoniny i Bronisława Leszczyńskich. Jej dzieciństwo upłynęło w otoczeniu licznej rodziny i choć skromne, we wspomnieniach pani Stanisławy było szczęśliwe. Wybuch wojny zmienił jej dotychczasowe spokojne życie. Musiała przerywać edukację i po otrzymaniu skierowania na roboty przymusowe pracować w miejscowym gospodarstwie. Poznała tu, pochodzącego z Włocławka Tadeusza, który także otrzymał przydział pracy w Lipinach.
Wkrótce po wojnie Stanisława i Tadeusz stanęli na ślubnych kobiercu i odtąd wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Ciężka praca na roli była nieodłącznym elementem ich życia. Doczekali się czterech córek, którym Stanisława poświęciła wiele uwagi i miłości. Jest szczęśliwą babcią dziewięciorga wnucząt, przez lata z zaangażowaniem uczestniczyła w ich wychowaniu. Na emeryturze Rojewscy kupili dom w Lipnie, gdzie Stanisława mieszka do dziś.
Jeszcze niedawno z pasją zajmowała się ogrodem, uprawiając różnorodne kwiaty, szczególne miejsce w jej sercu zajmują fiołki, pelargonie i lilie. W wolnych chwilach zajmowała się robótkami ręcznymi, lubiła robić na drutach. Największą satysfakcję sprawiało jej jednak gotowanie, jej specjalnością była czarnina.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Styczeń 2025 r.