Stanisława Smolińska (z domu Więzio)
Urodziła 24 grudnia 1924 roku w Białoborze (powiat buski w województwie świętokrzyskim), gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam pani Stanisława się wychowała i uczęszczała do szkoły. Miała dwóch braci i cztery siostry.
Podczas okupacji nestorka została zmuszona do wyjazdu w głąb Rzeszy, ale udało jej się uciec z transportu. Z innymi Polakami w okolicach Częstochowy wyskoczyła przez okno wagonu i wróciła w rodzinne strony.
Jej ojciec zmarł jeszcze w czasie okupacji w wyniku odniesionych ran i po wojnie pani Stanisława z matką i częścią rodzeństwa (jedna z sióstr została w rodzinnych stronach) przyjechała na Pomorze. Osiedlili się w okolicach Nowego. Tutaj poznała męża Stanisława, z którym pobrała się w połowie lat pięćdziesiątych. Mieli trójkę dzieci – dwie córki i syna. Po kilku latach pobytu na Dolnym Śląsku wrócili, by Dolnych Morgach prowadzić gospodarstwo rolne.
W wolnych chwilach pani Stanisława chętnie sięgała po książki, które uwielbiała od najmłodszych lat. Uczęszczała też na spotkania koła gospodyń wiejskich, a wolne chwile spędzała również w kole różańcowym. Pani Stanisława doczekała sześciorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Styczeń 2025 r.