Środowisko

Rozwieszanie budek lęgowych, fot. GLPK
Rozwieszanie budek lęgowych, fot. GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy kontynuuje działania na rzecz czynnej ochrony sów i nurogęsi

Dzięki współpracy i zawartemu porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Górznieńsko-Lidzbarskiemu Parkowi Krajobrazowemu przekazano 25 nowych budek lęgowych dla sów (włochatki i puszczyka) oraz nurogęsi, które uzupełniły istniejącą bazę zastępczych miejsc lęgowych. Budki te umieszczono w miejscach z odpowiednimi warunkami siedliskowymi, lecz z deficytem naturalnych dziupli, w których możliwe byłoby założenie gniazda. Podjęte działania zwiększają potencjał lęgowy i pozwalają na bezpieczne odchowanie piskląt.

 

Włochatka to niewielka leśna sowa, która wyróżnia się dużą głową i krępą budową ciała. Jej upierzenie jest głównie brązowe, z perłowymi plamami. Nazwa „włochatka” pochodzi od jej mocno opierzonych nóg i palców. Nurogęś jest rzadkim gatunkiem w Polsce. Samice tego ptaka mają charakterystyczny brązowy czub na głowie, podczas gdy samce posiadają białe pióra z delikatnym różowym odcieniem, zieloną głowę oraz czarny grzbiet. Oba gatunki podlegają w Polsce ścisłej ochronie oraz wymagają ochrony czynnej.

 

To już kolejne działania na rzecz czynnej ochrony tych ptaków. Przypomnijmy, że nowe budki typu E zawisły na terenie Parku na przełomie lutego i marca 2024 roku, kiedy pracownicy GLPK prowadzili kontrolę istniejących skrzynek lęgowych – wymieniając przy okazji stare i uszkodzone na zupełnie nowe.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pokrętowski – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy