Dziękujemy za Polskę!
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, którego celem była obrona peerelowskiego reżimu komunistycznego. Tradycyjnie 12 grudnia o 23:45 marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą toruńską demonstrację patriotyczną z 1982 roku. Regionalne obchody 43. rocznicy tamtych wydarzeń odbyły się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Chełmnie, Chełmży (powiat toruński) i Potulicach (powiat nakielski), gdzie na terenie tamtejszego więzienia kwiaty złożył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Dziękujemy za Polskę, za odwagę ludzi Solidarności! Pamiętając o tamtych wydarzeniach łatwiej ocenić drogę, którą przebyliśmy zanim dołączyliśmy do zjednoczonej Europy – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Toruńskie obchody otworzył w czwartek (12 grudnia) wieczorny koncert „Nocny patrol” w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Wystąpili Kasia Moś, Mateusz Ziółko i Capella Bydgostiensis. Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa wieczorem złożyli wiązanki pod pomnikiem Piotra Bartoszcze w Inowrocławiu. W Chełmnie kwiaty pojawiły się pod pomnikiem Pamięci i Wdzięczności.
W piątek (13 grudnia) rano na terenie więzienia w Potulicach wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej.
Bydgoskie uroczystości zainaugurowało złożenie kwiatów pod pomnikiem W Hołdzie Bohaterom Solidarności. Następnie w kościele św. Andrzeja Boboli odprawiona została msza w intencji ojczyzny. Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim zasłużeni działacze podziemnej opozycji antykomunistycznej zostali uhonorowani medalami Solidarności Zasłużony dla Regionu.
W Toruniu uroczystości odbyły się pod tablicą na budynku dawnych cukrowni upamiętniającą strajk rolniczy zorganizowany przez Solidarność Rolników Indywidualnych. O godzinie 19 w kościele Ducha Świętego w Rynku Staromiejskim została odprawiona msza w intencji ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego.
Na włocławskie uroczystości złożyły się ceremonie złożenia kwiatów pod tablicami upamiętniającymi internowanych i więzionych działaczy solidarnościowych i niepodległościowych oraz msza w bazylice katedralnej. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Program kujawsko-pomorskich obchodów (pdf)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2024 r.