Odrestaurowana Nawra w dwa lata
Startują remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, w którym będzie miało swoje miejsce przyszłe muzeum ziemiaństwa i wsi. W obecności marszałka Piotra Całbeckiego podpisano w poniedziałek (9 grudnia) umowę z generalnym wykonawcą.
– Nawra to prawdziwy skarb kultury materialnej, ale też tego, co nazywamy dziedzictwem niematerialnym. To, co się w niej działo, mam tu na myśli historię rodziny Sczanieckich, jest ważne dla historii polskiego Pomorza. Bez patriotycznych polskich ziemian być może nie mówilibyśmy dziś po polsku. W przypadku Sczanieckich był to patriotyzm z rysem pozytywistycznym, Nawra była ośrodkiem nowoczesnego rolnictwa i nowoczesnej gospodarki rolnej – powiedział podczas ceremonii podpisania dokumentu marszałek Piotr Całbecki.
Klasycystyczny pałac w Nawrze, nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest marszałkowską instytucją powołaną m.in. do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.
Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana Firma Budowlana Dolmar. Podpisy na stosownej umowie złożyli dziś dyrektor Centrum Dziedzictwa Marek Rubnikowicz i prezes firmy Grzegorz Jasiński. Dolmar, którego kontrakt opiewa na 39 mln złotych, ma na realizację przedsięwzięcia 24 miesiące.
Oficjalna nazwa przyszłej placówki kulturalno-edukacyjnej to Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.
Zobacz Nawra – perła architektury, przyszłe nowoczesne muzeum
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2024 r.