Kobiety w dyplomacji
Prof. Hanna Suchocka, polska premier w latach 1992-1993, wieloletnia ambasador RP w Watykanie i doktor honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, była gościem odbywającej się w środę (13 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim konferencji naukowej „Kobieta w dyplomacji”. Samorząd województwa reprezentowali przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodzonego w naszym regionie Roku Kobiet Odważnych i międzynarodowego projektu „Kobiety w dyplomacji – wyzwanie czy misja?”. Wśród uczestniczek były panie z doświadczeniem w służbie zagranicznej w placówkach dyplomatycznych na całym świecie, małżonki ambasadorów, znawczynie tajników protokołu dyplomatycznego, a także przedstawicielki środowisk naukowych Torunia i Bydgoszczy. Wśród prelegentek dr n. med. Maria Lorentowicz-Zagalak, Konsul Honorowy Republiki Serbii w Bydgoszczy, dr hab. Antonina Kozyrska, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, prof. dr hab. Iryna Matiash, przewodnicząca Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych i prof. dr hab. Orystlava Sydorczuk, prof. Politechniki Lwowskiej.
Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca sylwetki prof. Hanny Suchockiej oraz Kazimiery Iłłakowiczówny, poetki, jednej najwybitniejszych postaci życia literackiego w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, przygotowana przez Książnicę Kopernikańską. Jednym z elementów konferencji był minipokaz mody, podczas którego zaprezentowano międzywojenny dyplomatyczny dress code.
Organizatorami były samorząd województwa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna / Książnica Kopernikańska w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych.
Książnica Kopernikańska
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
14 listopada 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2024 r.