Aktualności

Debata panelowa z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKP
Debata panelowa z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKP

Transformacja energetyczna: szanse, zagrożenia, wyzwania

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się II Kongres Energetyki Rozproszonej, prestiżowe ogólnopolskie wydarzenie poświęcone problematyce transformacji energetycznej regionów i jej lokalnemu wymiarowi. W sesjach plenarnych i tematycznych oraz warsztatach udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacji przedsiębiorców i pozostałych interesariuszy procesu zielonej transformacji. W jednej z debat panelowych uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Kongres zorganizowała krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, która jest wiodącą krajową jednostką badawczą zajmującą się energetyką opartą o odnawialne źródła i rozwojem sieci energetycznych. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. tworzenie konkurencyjnych rynków energii i zapobieganie monopolizacji w tej dziedzinie, samowystarczalność energetyczna, kwestie związanie ze zintegrowanym obniżaniem kosztów energii oraz europejski Zielony Ład.

 

Zabierając głos w debacie panelowej marszałek Piotr Całbecki opowiedział się za zmianą podejścia do finansowania inwestycji w zieloną energetykę proponując m.in. zwiększenie udziału instrumentów zwrotnych i ograniczenie dotacji, co poszerzyłoby listę potencjalnych beneficjentów i jest bardziej sprawiedliwe. Dodał, że sytuacja wymaga od nas dużych nakładów na energetykę opartą o źródła odnawialne w perspektywie do 2030 roku. Gospodarz naszego województwa podkreślił, że rozwój zielonej energetyki musi być zrównoważony, to znaczy dostosowany do specyfiki i zasobów danego obszaru – tak, aby minimalizować konflikty społeczne, ingerencję w środowiskowo i krajobraz oraz potencjalne kolizje przestrzenne. Wskazał na ważną w tym kontekście rolę obszarów wiejskich. Wieś i jej rolnicze funkcje są bowiem kluczowe dla rozwoju energetyki opartej o wykorzystanie biogazu i biomasy, która może być alternatywą dla energetyki słonecznej i wiatrowej. (Transformacja energetyczna, obok bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju gospodarczego wsi, jest istotną częścią przygotowanej przez marszałka Piotra Całbeckiego opinii Europejskiego Komitetu Regionów na temat wspólnej polityki rolnej po 2027 roku.)

 

Prelegentem i koordynatorem kilku sesji kongresu był pełnomocnik zarządu województwa ds. rozwoju gospodarczego Olgierd Dziekoński, dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Adam Stańczyk był zaś jednym uczestników sesji panelowej poświęconej roli samorządów terytorialnych w transformacji energetycznej.

 

Kujawsko-Pomorskie należy do krajowych liderów transformacji energetycznej, ponad 45 proc. zużywanej w naszym regionie energii elektrycznej pochodzi z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła. Pod względem mocy tych instalacji i produkcji zielonej energii zajmujemy czwarte miejsce w Polsce.

 

Departament Planowania Rozwoju i Innowacji

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

30 października 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 października 2024 r.