Rówieśnicy Niepodległej

Irena Zofia Celuch, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Irena Zofia Celuch, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Irena Zofia Celuch

Kobieta, która w każdej sytuacji potrafi dostrzec jasne strony. Chętnie dzieli się dobrymi dowcipami, kawały są jej specjalnością. Jeszcze do niedawna sąsiedzi często widywali ją przemierzającą okolicę na rowerze.

 

Urodzona 8 października 1924 roku w Inowrocławiu, z domu Łada, córka Wincentego i Zofii. Dzieciństwo spędziła w Pieraniu (powiat inowrocawski).

W czasie II wojny światowej pracowała w niemieckim gospodarstwie gdzie, jak wspomina, mimo trudnych czasów, miała stosunkowo dobre warunki. Zajmowała się zarówno pracą w polu, jak i obowiązkami domowymi. Po wojnie, w 1955 roku, wyszła za mąż za Czesława Celucha. Wspólnie pracowali w państwowym gospodarstwie rolnym i prowadzili skromne gospodarstwo, hodując gęsi, kaczki, kury oraz świnie. Doczekali się czworga dzieci, siedmiorga wnucząt, jedenaściorga prawnucząt i siedmiorga praprawnucząt.

Przez wiele lat mieszkali w miejscowości Dziewa (powiat inowrocławski). Od roku wraz ze swoją córką mieszka w Ostrowitem (powiat rypiński). Pani Irena prowadzi aktywny tryb życia, zawsze pełna energii i wysportowana – do 90. roku życia jeździła na rowerze. Córka Ewa zdradza, że – mama jest wesołą kobietą, z humorem podchodzi do codziennych spraw, uwielbia opowiadać kawały i dzielić się radością z innymi.

Jej pasją były książki, zwłaszcza historyczne. Zdarzało się, że tak pochłonięta lekturą, przypalała zupę – żartuje córka. Do dziś daje wskazówki w pracach na działce i cieszy się kwiatami, które kocha.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

październik 2024 r.