Środowisko

Prace konkursowe, fot. WPK
Prace konkursowe, fot. WPK

Dzień krajobrazu 2024

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu to doskonała okazja, aby docenić piękno otaczającego nas świata, co w wyjątkowy sposób podkreśla tegoroczne hasło „Uzdrawiając(y) Krajobraz”. Niesie ono za sobą dwuznaczne przesłanie. Z jednej strony odnosi się do działań mających na celu kreowanie przestrzeni oraz wdrażanie działań ochronnych, natomiast z drugiej strony przypomina o tym, jak ogromny wpływ ma przyroda na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny.

 

Zieleń drzew uspokaja myśli, a świeże powietrze napełnia płuca energią. To właśnie w takich miejscach odnajdujemy spokój i harmonię. Przyroda ma moc regeneracji, a piękno inspiruje i dodaje sił. W wyjątkowy i bardzo inspirujący sposób celebrowaliśmy ten ważny dla przyrody dzień w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu. W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wystąpień na temat uzdrawiającego wpływu krajobrazów na nasze zdrowie oraz sposobie turystycznego wykorzystania lasów. W drugiej części odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „Zdrowotny wpływ krajobrazu na człowieka”. Z pewnością tego typu inicjatywy wpływają bardzo korzystnie na młodego człowieka. Przyczyniają się przede wszystkim do podniesienia świadomości ekologicznej, inspirują do poznawania walorów przyrodniczych i kulturowych najbliższej okolicy oraz informują, że warto dbać o te bezcenne zasoby, by cieszyć się nimi przez długie lata.

 

Na koniec, biorąc udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez pracowników WPK, uczestnicy wykazali się wyjątkową wrażliwością twórczą. Wykorzystanie pasteli suchych pozwala na malarskie gesty pełne wrażliwości, oddając przyrodę w całej jej okazałości, a gra światła i cienia, nadała wykonanym przez uczestników krajobrazom niepowtarzalnego charakteru, wydobywając z natury to co najpiękniejsze i najcenniejsze.

 

Pamiętajmy, że przyroda jest najlepszym lekiem, który bez skutków ubocznych poprawia nasz dobrostan psychiczny, duchowy i fizyczny – dlatego warto ją chronić dla przyszłych pokoleń.

 

Tekst: Zespół Edukacji WPK