Środowisko

Owocniki grzybów prosto z lasu - fot. B. Grzesiak
Owocniki grzybów prosto z lasu – fot. B. Grzesiak

Uczniowie szkół podstawowych odkrywali tajemnice świata grzybów

Przez ostatnie dwa tygodnie (14-27 października) Tucholski Park Krajobrazowy gościł w pobliskich szkołach podstawowych z zajęciami edukacyjnymi na temat grzybów. Odwiedziliśmy Szkoły Podstawowe: w Cekcynie, Śliwicach, Zielonce, Bydgoszczy (nr 34). Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi zawitali na zajęciach w naszej siedzibie. Łącznie w zajęciach uczestniczyło ponad 500 osób. Dla najmłodszych przygotowaliśmy prelekcję pt. „Sekrety królestwa grzybów” z pokazem
i omówieniem owocników przywiezionych prosto z lasu.

 

Uczestnicy zajęć odrywali niezwykłe kolory i kształty owocników, mieli okazję poznać ich niesamowite zapachy: przyprawy maggie, chloru, ziemniaków ze starej piwnicy, karbidu. Dowiedzieli się, które z nich są jadalne, a które trujące i niejadalne. Szczególną uwagę poświęcono cechom morfologicznym śmiertelnie niebezpiecznego muchomora zielonawego (sromotnikowego), który jest najbardziej trującym grzybem w Polsce i jednym z najbardziej trujących na świecie. Grzyb ten często bywa mylony z czubajką kanią, gąską zielonką, gołąbkiem białozielonawym (grynszpanowym) oraz pieczarką. Co roku zbiera śmiertelne żniwo. Ta wiedza może się okazać przydatna w trakcie trwającego właśnie sezonu grzybowego i miejmy nadzieję, że nie pójdzie w las.

 

Zajęciom towarzyszyło dużo emocji, pytań i opowieści dzieci o rodzinnych grzybobraniach. Trudno się dziwić – w końcu to nasz sport narodowy, a Bory Tucholskie słyną z obfitości w grzyby. Polacy należą do krajów tzw. grzybofilnych, czyli lubiących zbierać i jeść grzyby.

 

Na zakończenie można było obejrzeć wybrane modele wykonane przez uczestników konkursu „MODELowo poznajemy świat grzybów” organizowanego już po raz drugi przez Tucholski Park Krajobrazowy, w ramach którego wpłynęło do nas aż 136 prac.

 

Opracowanie: Barbara Grzesiak

Fot.: Barbara Grzesiak, Marika Hoffmann, Lidia Januszewska