Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

Walczymy o perspektywy rozwojowe naszych stolic

O umieszczenie Bydgoszczy i Torunia na liście ośrodków miejskich o znaczeniu ogólnokrajowym w uzgadnianej obecnie Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 roku zabiegał w Warszawie marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz naszego województwa jako reprezentant strony samorządowej uczestniczył w środowym (23 października) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

– Walczymy o to, by nie wypaść z koszyka regionów z ośrodkami miejskimi rangi krajowej – mówił marszałek Piotr Całbecki w sierpniu, podczas nadzwyczajnego regionalnego Forum Samorządowego.

 

Gra toczy się o przyszłe możliwości rozwojowe stolic naszego województwa. Chodzi o zapisy w przygotowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (i przedstawionym KWRiST do zaopiniowania na dzisiejszym posiedzeniu) projekcie dokumentu rządowego określającego wizję rozwojową dla Polski na najbliższe ćwierć wieku. Zaproponowana w nim tak zwana hierarchia sieci osadniczej klasyfikuje Bydgoszcz i Toruń jako ośrodki o znaczeniu wyłącznie regionalnym (aglomeracje regionalne), co mogłoby się w przyszłości niekorzystnie przełożyć m.in. na poziom centralnego finansowania dla inwestycji w naszym regionie i zakres uwzględniania naszego województwa w infrastrukturalnych planach strategicznych.

 

Samorząd województwa zdecydował się walczyć o zaliczenie obu miast do kategorii metropolii krajowych. Pierwszym wymiernym sukcesem jest uzyskanie poparcia ze strony Związku Województw RP, co znalazło odzwierciedlenie w przedstawionym podczas posiedzenia KWRiST przez marszałka Piotra Całbeckiego stanowisku związku. ZWRP deklarował w nim pozytywne zaopiniowanie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 tylko pod warunkiem, że Bydgoszcz i Toruń (obok Lublina, Rzeszowa, Białegostoku i Kielc) zostaną w niej wskazane jako kształtujące się metropolie ponadregionalne. KWRiST podczas posiedzenia 23 października ostatecznie zaopiniowała dokument pozytywnie, co jest przepustką do rozpoczęcia uzgodnień międzyresortowych. Zaprotokołowane stanowisko Związku Województw będzie podstawą do kolejnych zabiegów w tej kwestii, podczas procedowania średniookresowej strategii rozwoju kraju.

 

Zobacz:

 

Gorąca dyskusja dotyczyła też postulowanego przez stronę samorządową przywrócenia samorządom województw wpływu na regionalne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Po wystąpieniu marszałka Piotra Całbeckiego, który odniósł się krytycznie do nadmiernej centralizacji struktur i decyzji, bili mu brawo wszyscy obecni na sali samorządowcy. Ta sprawa wróci na posiedzenie komisji jako element zapowiadanego przez przewodniczącego obradom prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pakietu postulatów ważnych dla strony  samorządowej.

 

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawowym gremium wypracowującym wspólne rządowo-samorządowe stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju. W skład komisji wchodzą reprezentanci strony rządowej i przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 października 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2024 r.