Aktualności

Tu powstaje Młyn Energii, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Tu powstaje Młyn Energii, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Tu powstaje Młyn Energii

Kosztem 50 mln złotych w Grudziądzu powstaje obiekt dla przyszłej marszałkowskiej instytucji kulturalno-edukacyjnej, prowadzonej przez regionalne Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji. Wykonawca robót budowlanych przeprowadził już niezbędne prace rozbiórkowe, wkrótce montaż nowych stop fundamentowych i rozpoczęcie prac remontowo-renowacyjnych.

 

– Cieszę się, że ten oczekiwany projekt jest już w fazie realizacji. Grudziądz jest miastem z dużym potencjałem, nowa instytucja uzupełni lokalną ofertę kulturalno-edukacyjną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Rewitalizacja zabytkowego grudziądzkiego Młyna Górnego i powołanie do życia Młyna Energii to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza. Dawny młyn zbożowy, po dokonanym pod nadzorem konserwatorskim kapitalnym remoncie adaptacyjnym, zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, edukacji i wydarzeniach artystycznych. Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

 

Młyn Energii, informacja przygotowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji

 

Wykonawcą prac budowlanych jest toruńska Firma Budowlana Fijałkowski, która powinna je zakończyć w trzecim kwartale 2026 roku. Źródłem finansowania jest nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

 

Historia grudziądzkiego Młyna Górnego sięga XV wieku. Pierwotna bryła została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, obecna powstała pod koniec wieku XIX. Położony w centrum miasta (u zbiegu ulic Marii Curie-Skłodowskiej i Młyńskiej) obiekt składa się z trzech segmentów (sześcio-, pięcio- i czterokondygnacyjnego). W zrewitalizowanej części zabytkowej do dyspozycji będzie siedem dużych sal z przeznaczeniem na wystawy, warsztaty i konferencje (powierzchnia od 110 do 180 metrów kwadratowych), sala widowiskowa z widownią na 170 miejsc oraz kawiarnia z antresolą. Część dobudowana pomieści mniejszą salę konferencyjną (45 metrów kwadratowych) oraz biura.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 października 2024 r.