Wielkanoc smaczna, bo tradycyjna
Żurek, biała kiełbasa czy mazurki – bez nich nie wyobrażamy sobie wielkanocnego stołu. Zapraszamy do przygotowania tych potraw według przepisów z naszej regionalnej Listy Produktów Tradycyjnych. Wykonane samodzielnie według starych, sprawdzonych receptur będą świetnie smakować w święta.
– Święta to także spotkania przy wspólnym stole i smakołyki przyrządzane przez nasze mamy czy babcie. Niektóre z nich pamięta się przez całe życie. Przygotowując świąteczne potrawy warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów. Receptury na produkty z naszego regionu, wpisane na ministerialną Produktów Tradycyjnych, reprezentują bogate i wciąż żywe dziedzictwo kulinarne Kujaw i Pomorza – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na ogólnopolskiej ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znajdują się już 94 wyroby i potrawy z naszego regionu. W lutym do spisu dołączyły pierniki z Torunia, zgłoszone przez Fundację Korzenie Kultury. Wzmianki ich wypiekaniu w mieście Kopernika znajdziemy w wielu utworach literackich i legendach. Oprócz mąki, miodu i jaj charakterystyczne dla korzennych ciastek są oczywiście przyprawy: pieprz, cynamon, kardamon, imbir, anyż i goździki. Więcej tutaj.
Z naszej Listy Produktów Tradycyjnych na Wielkanoc warto skorzystać z przepisów na:
- białą kiełbasę w słoiku (zgłoszoną przez Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Produkcyjne Rolmięs z Łabiszyna, powiat żniński),
- żur kujawski (zgłoszony przez Stowarzyszenie Partnerstwo Dla Ziemi Kujawskiej z Aleksandrowa Kujawskiego),
a także na ciasta:
- kujawiok- wielkanocną babę drożdżową (zgłoszoną przez Annę Patyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, powiat radziejowski),
- mazurek orzechowy z Kaniewa (zgłoszony przez gospodynię z Kaniewa, powiat aleksandrowski).
Wszystkie produkty z Kujawsko-Pomorskiego wpisane na listę tutaj.
Zachęcamy, aby zwłaszcza w tym trudnym okresie, wybierając produkty na wielkanocne stoły, sięgnąć po wyroby lokalnych przedsiębiorców.
Przypominamy, że na Listę Produktów Tradycyjnych mogą być wpisane produkty rolne, artykuły spożywcze i napoje spirytusowe:
- których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
- będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
- stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.
Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Szczegóły jak zarejestrować produkt tradycyjny).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 marca 2021 r.