Rówieśnicy Niepodległej

Marianna Anna Staniszewskaa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marianna Anna Staniszewskaa, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marianna Anna Staniszewska

Swoje życie poświęciła pracy w gospodarstwie rolnym i wychowaniu siedmiorga dzieci. Kochała ogród, jej pasją były robótki ręczne. Dziś jest skarbnicą wiedzy o przeszłości.

 

Pani Marianna urodziła się 14 lipca 1924 roku w Leonowie (powiat radziejowski). Jej rodzice Andrzej Rogiewicz i Stefania z Wojasińskich prowadzili gospodarstwo rolne. Miała dwie siostry – starszą Wandę i młodszą Stefanię – oraz młodszego brata Stefana. Ukończyła Szkołę Powszechną w Służewie (powiat aleksandrowski).

 

W czasie wojny pracowała w niemieckim gospodarstwie w Kijewie (powiat inowrocławski). Wczesnym rankiem zajmowała się inwentarzem, a po południu była pomocą domową.

 

W 1947 roku wyszła za mąż za Mieczysława Staniszewskiego. Zamieszkali w Opoczkach (powiat aleksandrowski). Mieli siedmioro dzieci: Wiesławę, Domicelę, Stanisława, Remigiusza, Bernadetę, Mariana i Arkadiusza. Doczekali 19 wnucząt, 14 prawnucząt i 7 praprawnucząt.

 

Pani Marianna zajmowała się gospodarstwem i wychowywaniem dzieci. Lubiła swój przydomowy ogród, w którym chętnie pracowała. Jej pasją były robótki ręczne na drutach. Jeszcze dwa lata temu chętnie brała igłę i nić, by zacerować podarte ubrania. Teraz wiek i stan zdrowia nie pozwalają jej na takie czynności, ale chętnie wspomina dawne czasy.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Lipiec 2024 roku