Źródła rzeki Stążki 09.11.2020 TPK
Z cyklu zwiedzamy rezerwaty Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dzisiaj przedstawię rezerwat „Źródła rzeki Stążki”.
Rezerwat został ustanowiony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31 grudnia 1993 r.[1][2] Powierzchnia rezerwatu wynosi 250,12 ha[2] (akt powołujący podawał 250,02 ha).
Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, krajobrazowych i turystycznych fragmentu doliny rzeki Stążki wraz z jej źródłami o wyjątkowych walorach widokowych[2]. Rezerwat objęto ochroną czynną, niewielki fragment rezerwatu (oddział 63d) objęty jest ochroną ścisłą[3].
Same źródła mają swoją nazwę Wodogrzmoty Krasnoludków. Nazwa wywodzi się od wywierzyska, z którego z dużą prędkością wypływają wody Stążki. Źródła wpisane zostały w 1991 r. do rejestru pomników przyrody[4].
Rezerwat przedstawia wyjątkowe wartości geomorfologiczne, geologiczne, klimatyczne i florystyczne. Roślinność jest b. zróżnicowana florystycznie w wyniku znacznej różnorodności siedlisk: od wodnych i szuwarowych, przez szuwarowe do łąkowych i leśnych. Występujące tu zbiorowiska roślinne są dobrze zachowane, z wyjątkiem łąk, na których widoczny jest proces synantropizacji. W pobliżu źródeł rzeki rosną okazałe osobniki wawrzynka wilczełyko Daphne mezerum. Zwraca uwagę roślinność gatunków z rodziny storczykowatych. Nadleśnictwo Tuchola
Źródło Tucholski Park Krajobrazowy
Uwaga. Zgodnie z zapisami ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody w rezerwatach obowiązuje szereg ograniczeń, m.in. zakaz ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska”