Aktualności

Wręczenie medalu Otylii Kalinowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Otylii Kalinowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nestorzy z medalami Unitas Durat

Cecylia Zielińska, Otylia Kalinowska i Władysław Szpręglewski dołączyli do grona osób uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z dostojnymi jubilatami spotkali się wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, radny województwa Jacek Gajewski, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska i lokalni samorządowcy.

 

Niosą za sobą mądrość pokoleń, są skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień. Niech każdy dzień będzie dla nich źródłem radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wczoraj swoje 102. urodziny świętowała Cecylia Zielińska z Więcborka (powiat sępoleński), która, dopóki zdrowie jej pozwalało, dbała o ogród. Jej dom zawsze zdobiły kwiaty, a pielęgnowanie roślin należało do ulubionych prac. Wolne chwile spędzała na spacerach, nadal lubi przebywać na świeżym powietrzu. Niestraszna jej ciężka praca – prowadziła gospodarstwo, wychowywała dzieci i pracowała zawodowo. Jak wspomina córka dzieciom oddałaby wszystko. Ma jedną słabość żywieniową – cukier i słodycze.

Urodziła się 3 czerwca 1922 roku we wsi Lipno (województwo mazowieckie). Tam mieszkała, chodziła do szkoły i pracowała. W 1952 roku wyszła za mąż. Pracowała jako ekspedientka w miejscowym sklepie spożywczym GS w rodzinnej miejscowości. Prowadziła również małe gospodarstwo rolne. Urodziła dwójkę dzieci: córkę i syna. W 1976 roku owdowiała. Po dekadzie samotnego życia przeprowadziła się do Więcborka, zamieszkała z rodziną córki.  Aktywna do 90. roku życia. Jest bardzo zżyta ze swoimi bliskimi, czynnie uczestniczyła w opiece nad wnukami. Doczekała się czworga wnuków i siedmiorga prawnuków.

Z urodzinowymi życzeniami seniorkę odwiedzili również burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Więcborku Wioleta Łańska.

 

Otylia Kalinowska mieszkanka Nowego Bógpomoża (powiat lipnowski) 31 maja obchodziła swoje setne urodziny. Wzorowa pani domu, która wychowywanie dzieci łączyła z pracą zawodową. Wzrastała w szacunku do pracy, poświęciła się także pracy na gospodarstwie.

Przyszła na świat w Białych Błotach (powiat lipnowski, gmina Bobrowniki). Wychowała się w rodzinie o rolniczych tradycjach. Czas okupacji spędziła na robotach przymusowych, budując okopy. Po wojnie wyszła za mąż. Wychowała siedmioro dzieci.  Do czasu przejścia na emeryturę pracowała w Rolniczej Spółdzielni Robotniczej. Jest szczęśliwą babcią i prababcią. Celebruje czas spędzany z bliskimi.

W czasie wolnym, którego nie było zbyt wiele, lubiła robić na drutach. Zaopatrywała rodzinę w zrobione przez siebie swetry. Pani Otylia jest towarzyską kobietą, z łatwością nawiązuje znajomości.

W uroczystości uczestniczyli także zastępca burmistrza Bobrownik Paweł Grudowski, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Kaźmirski oraz zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Małgorzata Grudowska.

 

Władysław Szpręglewski – honorowy mieszkaniec Lisewa w powiecie chełmińskim. Urodził się w tej miejscowości 29 maja 1924 roku. Przez prawie 40 lat prowadził swój zakład malarski, który prowadzi dziś syn. W czasie swojej aktywności zawodowej wyszkolił dziesiątki specjalistów. Był także radnym gminnym i strażakiem ochotnikiem.

Pochodzi z wielodzietnej rodziny. II wojna światowa na kilka lat przerwała mu edukację. Później kształcił się w rzemiośle malarstwo budowlane i meblowe. W 1949 roku zdał egzamin i uzyskał świadectwo czeladnicze. Rok później 8 października stanął na ślubnym kobiercu z Danielą Małecką, u boku której przeżył 66 lat. Wychowali trójkę dzieci, córkę oraz dwóch synów. Doczekali się ośmiorga wnucząt i dziewięciorga prawnucząt.

W 1951 roku założył własny zakład malarski i wstąpił do Cechu Rzemiosł Różnych w Chełmnie, następnie uzyskał tytuł mistrza w zawodzie malarz-tapeciarz. Rozpoczął szkolenie uczniów, wyszkolił około 40, za co został odznaczony kolejno: brązową, srebrną i złotą Odznaką Mistrza. W 1979 roku uhonorowano go Honorową Odznaką Rzemiosła. Pracował jako egzaminator przy Izbie Rzemieślniczej w Bydgoszczy. W 1989 roku przekazał  swój zakład synowi Markowi. W latach pięćdziesiątych wstąpił  do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisewie. Za długoletnią i owocną służbę oznaczony został brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem za zasługi dla pożarnictwa. W 2006 roku za szczególne zasługi dla rozwoju i umacnianie Związku OSP otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza nadawany przez Prezesa Związku Głównego RP. Był też radnym Gminnej Rady Narodowej w Lisewie. W 2000 roku został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

W wolnym czasie lubił przebywać z wnukami i z zapałem uczył ich jazdy na rowerze i gry w karty. Relaksował się łowiąc ryby.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 czerwca 2024 r.