Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Symbolem Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi jest czerwony znak & wyrażający solidarność. Znak łączy osoby cierpiące na tego typu choroby, ich rodziny, przyjaciół, a także dawców.
Co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie ktoś zapada na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dorośli najczęściej chorują na przewlekłą białaczkę limfocytową, a u dzieci dominuje ostra białaczka limfoblastyczna. U części chorych niezbędne okazuje się przeszczepienie szpiku. Tylko 25 procent pacjentów znajduje dawcę w rodzinie, dla pozostałych konieczny jest dawca niespokrewniony.
Białaczka, chłoniak czy inne nowotwory krwi nie dają specyficznych objawów. Badanie morfologiczne krwi wraz z rozmazem krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwalają wykryć infekcje, stany zapalne oraz niedobór lub nadmiar poszczególnych rodzajów krwinek, co może świadczyć o rozwijającym się nowotworze krwi. Dlatego warto wykonywać profilaktyczne badanie morfologii, przynajmniej raz w roku.
Osobom cierpiącym na choroby nowotworowe krwi pomaga międzynarodowe centrum dawców szpiku kostnego DKMS. Według badania prowadzonego przez Fundację DKMS zostanie faktycznym dawcą i uratowanie w ten sposób komuś życia jest w opinii Polaków przede wszystkim powodem do dumy, szacunku i podziwu. Warto w tym dniu spojrzeć na siebie jako bohatera, który niewielkim wysiłkiem może zarejestrować się w bazie dawców i uratować komuś życie.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Fundacji DKMS