Posiedzenie Komitetu Regionów
Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w trzydniowej (3-5 lutego) sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Wśród tematów posiedzenia znalazły się m.in. szczepienia przeciwko Covid-19. Przyjęto rezolucję, w której komitet, wyrażając zaniepokojenie ograniczaniem dostaw przez niektórych producentów, podkreśla konieczność europejskiej solidarności szczepionkowej.
Jak wiadomo, państwa Unii Europejskiej zdecydowały, że zakupy szczepionki dla całej dwudziestki siódemki odbywają się wspólnie, kolejne partie są dzielone między kraje członkowskie proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Funkcję koordynatora, negocjatora i podmiotu podpisującego umowy z producentami wzięła na siebie Komisja Europejska, która obecnie, w sytuacji opóźnień w dostawach, staje obiektem medialnej krytyki.
„Komitet Regionów popiera unijną strategię dotyczącą szczepionek jako wyraz solidarności, jedności i skuteczności oraz proces oparty na zasadach równego dostępu wszystkich obywatelek i obywateli UE do szczepionek, przystępności cenowej szczepionek i ich bezpieczeństwa. Odrzuca nacjonalizm szczepionkowy, który jest sprzeczny z tymi zasadami.” – czytamy w przyjętej rezolucji, w której podkreśla się też konieczność zaangażowania władz lokalnych i regionalnych zarówno w realizację krajowych programów szczepień, jak i w przeciwdziałanie dezinformacjom skutkującym rezerwą obywateli UE wobec masowych szczepień. Gościem debaty był dyrektor regionalny na Europę Światowej Organizacji Zdrowia Hans Henri P. Kluge, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że samorządy regionalne i miejskie, które od początku pandemii stawiają czoło jej skutkom, powinny zostać włączone w prowadzone przez administracje centralne akcje szczepień i związane z nimi kampanie informacyjne.
KR zajmował się podczas tego posiedzenia m.in. unijną strategią na rzecz włączenia społecznego Romów, programem wspierania zatrudnienia młodych ludzi, europejską inicjatywą obywatelską, obecną sytuacją kultury i sektorów kreatywnych oraz europejską przestrzenią badawczą, a także nową polityką spójności. Gościem ostatniego dnia obrad była Ana Paula Zacarias, odpowiedzialna za sprawy europejskie w rządzie Portugalii, która przedstawiła priorytety rozpoczynającej się prezydencji swojego kraju w Radzie UE.
Komitet Regionów jest głosem regionalnych i lokalnych społeczności w Brukseli – organem doradczym UE, złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich. Jego podstawową rolą jest artykułowanie zaleceń co do tego, jak Unia Europejska powinna kształtować swą politykę i prawo w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta. Obecna, 142. sesja plenarna, jak większość tego typu wydarzeń w dobie pandemii, odbywała się w trybie zdalnym.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 lutego 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2021 r.