Edukacja o astmie wzmacnia
W każdy pierwszy wtorek maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy. Został on ustanowiony w 1998 roku przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy – GINA (Global Initiative for Asthma). Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce w 2022 roku żyło 1,97 mln osób z astmą.
Astma jest chorobą dróg oddechowych znajdujących się w płucach. Objawia się stanem zapalnym, w wyniku którego drogi oddechowe stają się opuchnięte, zwężone i wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników drażniących. Osoby cierpiące na astmę mają trudności w oddychaniu – duszności, suchy kaszel, świst oddechowy, wrażenie ucisku w klatce piersiowej. Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy warto się skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie potrzeby skieruje Cię do dalszej diagnostyki pod okiem laryngologa, pulmonologa bądź alergologa. Właściwe leczenie jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości życia.
W uproszczeniu astmę możemy podzielić na dwa główne rodzaje:
- alergiczną – występuje zazwyczaj u dzieci i osób młodych, powstaje przez alergeny wziewne,
- niealergiczną – pojawia się najczęściej u osób dorosłych w przebiegu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na zapalenie wywołane bakterią lub wirusem.
Astma w przeważającej liczbie przypadków ma podłoże alergiczne. Alergia może objawiać się w różny sposób i powodować: atopowe zapalenie skóry, katar, biegunkę, atakować układ oddechowy, dając objawy astmy. Alergia może także wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest groźny dla życia.
Zachęcamy do udziału w webinarze organizowanym z okazji światowego Dnia Astmy 2024 przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP pt. „Jak żyć z astmą długo i szczęśliwie”.
Webinar odbędzie się w dniu 8 maja 2024 r., o godz. 18.00 na stronie Federacji. Wykład poprowadzi dr med. Piotr Dąbrowiecki.
Dowiesz się między innymi:
Jak rozpoznać astmę?
Jak leczyć astmę w sposób nowoczesny i bezpieczny?
Jak stosować leki aby były skuteczne?
Wejdź na spotkanie 8 maja klikając w poniższy link:
https://federacja.clickmeeting.com/jak-zyc-z-astma-dlugo-i-szczesliwie-
Jeśli jesteś świadkiem ataku astmy:
- zachowaj spokój i postaraj się uspokoić chorego;
- pomóż mu znaleźć pozycję, w której czuje się najlepiej;
- poluzuj choremu ubranie;
- poproś go o powolne i głębokie oddychanie;
- zapytaj chorego, czy i gdzie ma leki, pomóż mu je wziąć;
- jeśli nie ma leków, nie podawaj mu żadnych na własną rękę i zadzwoń do jego lekarza prowadzącego;
- w sytuacji zagrożenia życia – wezwij pomoc.
Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych:
https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/czy-masz-astme
https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/profilaktyka-alergii-i-astmy/