Razem dla Regionu

Razem dla Bydgoszczy - okładka wydawnictwa

Razem dla Bydgoszczy

Szanowni Państwo, publikacja, którą oddajemy do Państwa rąk, jest pierwszą z cyklu wydawnictw, które pozwolą każdemu z Państwa dostrzec, jak wiele się w naszym regionie zmieniło dzięki naszej wspólnej pracy i właściwemu wykorzystaniu pieniędzy pomocowych Unii Europejskiej w kończącej się w 2013 roku siedmiolatce. Prezentujemy dorobek inwestycyjny lat 2007-2013 by uzmysłowić wszystkim zakres i skalę zrealizowanych projektów. Moment jest jak najbardziej właściwy, rozpoczynamy bowiem ostatni rok kończącej się perspektywy finansowej – rozdysponowaliśmy już prawie wszystkie przypadające na Kujawsko-Pomorskie środki – prowadząc jednocześnie zaawansowane prace nad określeniem kierunków wsparcia w nowej unijnej perspektywie budżetowej.

Prezentację dokonań rozpoczynamy od Bydgoszczy, bo to właśnie Państwa miasto otrzymało największe wsparcie. Cieszę się, że Bydgoszcz – pełniąca funkcję regionalnego centrum ekonomicznego, administracyjnego, kulturalnego i akademickiego, a także regionalnego ośrodka wzrostu – dobrze wykorzystała tę szansę.

Zarząd województwa, którym kieruję, od początku przyjął zasadę wspierania z pozostających w naszej dyspozycji środków pomocowych UE wszystkich cieszących się społecznym poparciem i odpowiadających na społeczne potrzeby bydgoskich inwestycji, przedsięwzięć i inicjatyw. Pewnie nie wszyscy Państwo wiedzą, że wszystkie projekty, zaproponowane przez samorząd miasta, a także przez umocowane reprezentacje
poszczególnych bydgoskich środowisk, zostały dofinansowane – od budowy Trasy Uniwersyteckiej po modernizację Domu Pomocy Społecznej Słoneczko. Ocena dotychczasowej współpracy w tym zakresie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Pozwala ufać, że równie owocnie będziemy współpracować nad budowaniem i realizacją planów inwestycyjnych dla Bydgoszczy i regionu na lata 2014-2020.

Wśród najważniejszych realizowanych obecnie lub już zrealizowanych inwestycji, poza wspomnianą już budową nowej Trasy Uniwersyteckiej, wskazać należy przedsięwzięcia infrastrukturalne wpisujące się w BiT City, budowę od podstaw nowego kompleksu dla Szpitala Dziecięcego i szeroko zakrojoną modernizacją Centrum Onkologii, wyrastającego na jedną z najnowocześniejszych tego typu lecznic w kraju, a także rewitalizację Wyspy Młyńskiej, która dzięki zainwestowanym w nią potężnym środkom stała się atrakcyjnym i przyjaznym miejscem, rozpoznawalnym w całym kraju. Warto przypomnieć, że rewitalizacja Wyspy Młyńskiej znalazła się w finale organizowanego przez Komisję Europejską konkursu RegioStars Awards 2013, wskazującego najlepsze projekty finansowane ze środków europejskiej polityki regionalnej.

Mówiąc wprost: na rzecz rozwoju, modernizacji i wzrostu w Bydgoszczy udało nam się zrobić bardzo dużo. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu środowisk. Za to zaangażowanie wszystkim Państwu – przede wszystkim samorządowcom, środowiskom akademickim i biznesowym, medycznym i kulturalnym, środowiskom skupionym wokół organizacji pozarządowych, wszystkim aktywnym społecznie i publicznie
bydgoszczanom – serdecznie dziękuję.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Grudzień 2012

 

Razem dla Bydgoszczy - okładka wydawnictwa

Razem dla Bydgoszczy – wszystkie strony wydawnictwa

 

Dane tabelaryczne:

Infrastruktura

 

Przedsiębiorczość

 

Rewitalizacja

 

Zabytki

 

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

 

Sport