Środowisko

Finaliści konkursu, fot. R.Borzyszkowski
Finaliści konkursu, fot. R.Borzyszkowski

Jeże w Tucholskim Parku Krajobrazowym mogą poczuć się bezpieczne.

W dniu 13 października 2023 r. w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Azyl dla jeża”. Zaprosiliśmy laureatów i wyróżnionych uczniów wraz z opiekunami. Uczniowie, którzy zajęli ex aequo I miejsce: Oliwia Koślińska ze SP nr 5 w Tucholi, Kamil Czajkowski ze SP w Kiełpinie i Julia Gac ze SP w Gostycynie, w nagrodę otrzymali zestaw: grę edukacyjną o jeżach, które należy uchronić przed borsukiem, książeczkę „Drzewa naszych lasów”, poduszkę z sylwetką jeża wschodniego lub zachodniego z przesłaniem „Przytul jeża’ oraz słodkie ciasteczka jeżyki.

Wyróżnienia otrzymało 7 uczniów: Lena Kościelniak ze SP nr 2 w Tucholi, Olga Cieślik ze SP nr 2 w Tucholi, Maria Grochowska ze SP nr 2 w Tucholi, Julia Reszczyńska ze SP nr 3 w Tucholi, Szymon Gierszewski ze SP w Żalnie, Michał Karkoszka ze SP w Raciążu i Jakub Śliżewski ze SP w Raciążu. Za wyróżniające się w konkursie schrony uczniom wręczyliśmy nagrody: podkładki pod myszkę komputerową z sylwetką jeża, poduszkę z sylwetką jeżą wschodniego lub zachodniego i słodkie jeżyki. Do nagród dołączyliśmy pamiątkowy dyplom. Pozostali uczestnicy konkursu – 76 uczniów i opiekunowie w placówkach szkolnych otrzymali upominki: słodkie ciasteczka jeżyki i książeczkę „Drzewa naszych lasów”. Opiekunom uczestników wręczyliśmy kubek na herbatę z sylwetką jeża. Nagrody i upominki zostały ufundowane z dotacji WFOŚiGW w Toruniu i środków własnych województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Ilość zgłoszonych schronów (86 szt.) świadczy o wielkim zainteresowaniu mieszkańców parku gatunkami chronionymi jakimi są jeże, pozytywną postawą i chęcią niesienia pomocy zwierzętom, które mieszkają w sąsiedztwie człowieka. Zaobserwowaliśmy również wielki wkład pracy uczestników konkursu i ich opiekunów w przygotowanie schronów, którzy podczas oddawania prac dzielili się z nami wrażeniami ze wspólnej pracy z dziećmi. W pracach też można było dostrzec wiedzę nt. jeży, którą zdobywano w szkołach i domach, aby prawidłowo wykonać schron.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie oraz Opiekunom za przygotowanie dzieci i opiekę merytoryczną.

 

Podczas spotkania wskazaliśmy też informacje o drobnych poprawkach, które należy dokonać, aby istniała możliwość zasiedlenia schronu przez jeża.

 

Na zakończenie podsumowania konkursu zaprosiliśmy uczestników na kilkuminutowy film z cyklu „Dzikie oblicze Polski – Jeż”, podczas którego można było poczęstować się słodkim jeżykiem i jabłuszkiem, których nie jedzą jeże 😉

 

Po wskazówkach, gdzie ustawić i w jaki sposób zabezpieczyć je przed ciekawskimi psami powróciły do ogrodów lub na teren  szkolny, w celu stworzenia strefy bezpiecznej dla jeży.

 

Tekst: D. Borzyszkowska