Latamy do stolicy
Uruchomione w październiku regularne bezpośrednie loty z Bydgoszczy do Warszawy i z Warszawy do Bydgoszczy, obsługiwane przez maszyny naszego narodowego przewoźnika lotniczego PLL LOT, cieszą się dużym i stale rosnącym powodzeniem. Z tej oferty skorzystała też pani Aurelia Liwińska, 102-letnia torunianka, uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, której przelot w obie strony wsfinansował Port Lotniczy Bydgoszcz.
– Mamy obecnie dostęp do dwóch lotnisk hubowych, Ren-Men Frankfurt i Warszawa, co umożliwia naszym pasażerom planowanie podróży do wielu europejskich miast, z wylotem rano i powrotem wieczorem. Nasze regionalne lotnisko liczy się w krajowej sieci, a atrakcyjne połączenia do stolicy z całą pewnością poprawią wynik finansowy portu. Utrzymywanie bydgoskiego lotniska, inwestowanie w nie to myślenie w kategoriach przyszłości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Maszyny LOT-u, zabierające na pokład 70 pasażerów Bombardiery Q400, latają 10 razy w tygodniu na trasie Bydgoszcz-Warszawa i 10 razy na trasie Warszawa-Bydgoszcz. Loty odbywają się codziennie, także weekendy, samolot potrzebuje na pokonanie tej trasy 50 minut. Portem docelowym w stolicy jest Lotnisko Chopina, największy port lotniczy w kraju, ważny europejski dworzec przesiadkowy i główna baza LOT-u. Rozkład lotów pozwala, by wylatujący z Bydgoszczy mogli kontynuować podróż korzystając z bogatej oferty połączeń do wszystkich krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych i Azji.
Nasz regionalny Port Lotniczy w Bydgoszczy kontynuuje zapoczątkowaną w ubiegłym roku (zamkniętym przekroczeniem liczby 400 tysięcy odprawionych pasażerów) dobrą passę i jest aktualnie liderem wśród krajowych lotnisk tej klasy jeśli chodzi o przyrost liczby podróżnych. Od początku tego roku do końca listopada odnotował 3,5-procentowy wzrost liczby pasażerów wobec analogicznego okresu w roku 2018, który był jak dotąd najlepszym w jego historii. Wśród tegorocznych nowych destynacji, oprócz Warszawy, znalazło się Glasgow; na przyszły rok zapowiadane są regularne połączenia do Edynburga. Jeszcze tej zimy (styczeń-luty) uruchomione zostaną czartery do Tel-Awiwu.
Pani Aurelia Liwińska, która 12 grudnia, dzięki hojności PLB, udała się z osobą towarzyszącą do Warszawy, to mieszkanka Torunia uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej na stulecie odzyskania niepodległości. Samorządowa wojewódzka spółka lotniskowa sfinansowała także nestorce atrakcyjny pobyt w stolicy, w tym wizytę w teatrze (Teatr Komedia, spektakl „Powiedzmy miłość” Terence’a Frisby’ego w gwiazdorskiej obsadzie).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 grudnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2019 r.