Stan wojenny – noc po karnawale Solidarności
Pamiętając o trudnej historii naszego kraju, obchodziliśmy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, czcząc pamięć ofiar i akcentując niezłomną postawę członków opozycji demokratycznej tamtego czasu. Uroczystości odbyły się 12 i 13 grudnia w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Potulicach, Chełmży, Tucholi i Kowalewie Pomorskim. Marszałek Piotr Całbecki odznaczył zasłużonych działaczy solidarnościowych Medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
O północy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wśród rozpędzonego karnawału Solidarności, komunistyczne peerelowskie władze wprowadziły stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jeszcze tej samej nocy rozpoczęły się aresztowania aktywistów związanych z Solidarnością i działaczy opozycji demokratycznej. Brutalnie rozprawiono się ze strajkami okupacyjnymi w firmach i na uczelniach, internowano ponad 10 tysięcy osób, w wielu instytucjach pojawili się komisarze zajmujący miejsce dotychczasowych kierownictw. Na ulice wyszły wojsko i uzbrojone formacje policyjne. Wyłączono telefony, sygnał telewizyjny i radiowy, wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono możliwość podróżowania. Wielu niezależnie myślących ludzi, w tym dziennikarzy, straciło pracę. Oficjalną liczbę osób, które w wyniku tych działań straciły życie – kilkadziesiąt osób – należy urealnić o tych, którzy zmarli nie otrzymawszy na czas pomocy medycznej, bo także do służb ratunkowych nie można się było dodzwonić. Choć w lipcu 1983 roku obostrzenia oficjalnie zniesiono, polska demokracja otrzymała drugą szansę dopiero w 1989 roku.
Na tegoroczne uroczystości zaprosili marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski, lokalne władze samorządowe, regionalne kierownictwa związku zawodowego Solidarność oraz organizacje pozarządowe zajmujące się kultywowaniem pamięci o polskiej drodze do suwerenności. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek (w Tucholi), członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska (we Włocławku), sekretarz województwa Marek Smoczyk (w Toruniu) i pełnomocnik zarządu województwa ds. kombatantów i osób represjonowanych Marcin Swaczyna (w Chełmży).
– Pamiętając o tamtych wydarzeniach łatwiej ocenić drogę, którą przebyliśmy jako społeczeństwo, zanim mogliśmy dołączyć do zjednoczonej Europy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Zasłużeni działacze solidarnościowi odebrali podczas uroczystości marszałkowskie Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Uroczystości w Chełmży w powiecie toruńskim, które odbyły się 13 grudnia, rozpoczęły regionalną akcję upamiętniania działaczy Solidarności Rolników Indywidualnych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
12 grudnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2019 r.