Laureaci Nagród Marszałka 2018: Kultura
Ksiądz Adam Ceynowa, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie i Marcin Sauter, reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych, fotografik z Bydgoszczy są tegorocznymi laureatami Nagrody Marszałka w kategorii „Kultura”.
Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego to nasze najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Tegorocznych laureatów i wyróżnionych w 13 kategoriach poznaliśmy 19 czerwca podczas uroczystej gali na scenie letniej przy CKK Jordanki w Toruniu. Więcej.
– Nagrody trafiły jak zwykle w ręce najlepszych z najlepszych – osób i zespołów, które swoją aktywnością, zaangażowaniem i pracą służą rozwojowi regionu. Promujemy w ten sposób twórcze, często nowatorskie przedsięwzięcia, warte naśladowania w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym, a także twórcze i aktywne postawy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Ksiądz Adam Ceynowa w latach 2004-2015 był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach. W tym czasie, wykorzystując dotacje zewnętrzne doprowadził do całkowitego odnowienia kościoła oraz wpisania jego wyposażenia do wojewódzkiego rejestru zabytków. Po przejęciu w 2015 roku probostwa parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Chełmnie intensywnie pracuje nad odnawianiem i przywracaniem do życia religijnego i kulturalnego wszystkich pięciu zabytkowych gotyckich kościołów, znajdujących się na terenie parafii.
Marcin Sauter, reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych, fotografik otrzymał nagrodę za realizację znakomicie przyjętego przez krytyków i widzów filmu dokumentalnego „Żalanasz-pusty brzeg”. Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.
W tegorocznej edycji Nagród Marszałka wyróżnienia w kategorii „Kultura” otrzymali:
- Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – za aktywne współtworzenie kulturowego pejzażu Inowrocławia.
- Gmina Miasto Wąbrzeźno – za inicjatywę i wsparcie budowy nowoczesnej siedziby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie.
- Piotr Salaber i ksiądz Sylwester Wawrzyński (Bydgoszcz) – za stworzenie oratorium „Non omnis moriar. We mnie jest miejsce spotkania”, którego wykonania uświetniły ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.
- Wiesław Trzeciakowski, poeta, publicysta historyczny, krytyk literacki, tłumacz języka niemieckiego (Bydgoszcz) – za niezwykle bogatą czterdziestoletnią działalność literacką.
- Agnieszka Płoszajska, aktorka, reżyserka; Aleksandra Lis, aktorka – za działalność w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji monodramu „Jutro będzie za późno”.
- Stanisław Waszczyński, emerytowany, wieloletni proboszcz i kustosz bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku – za troskę o dobra kultury i całokształt działalności duszpasterskiej.
- dr hab. Hanna Michalak, prorektor do spraw artystycznych Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy – za całokształt dorobku artystycznego, dydaktycznego i naukowego.
- Iwona Chmielewska, ilustratorka, pisarka (Toruń) – za osiągnięcia na szczeblu międzynarodowym w dziedzinie książki ilustrowanej.
Film prezentujący laureatów Nagród Marszałka w kategorii „Kultura”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 sierpnia 2018