Laureaci Nagród Marszałka: ochrona środowiska
Dr Lucjan Rutkowski, botanik zasłużony w dziedzinie dokumentowania oraz popularyzacji walorów przyrodniczych regionu jest tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka w kategorii „Ochrona środowiska naturalnego”. Wśród wyróżnionych za aktywność w tej dziedzinie znaleźli się Ewa Turska z Bydgoszczy, Józef Drzazgowski z Jezior Wielkich oraz Gmina Grudziądz.
Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego to nasze najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Tegorocznych laureatów i wyróżnionych w 13 kategoriach poznaliśmy 19 czerwca podczas uroczystej gali na scenie letniej przy CKK Jordanki w Toruniu. Więcej.
Tegorocznym laureatem w kategorii „Ochrona środowiska naturalnego” jest dr nauk przyrodniczych Lucjan Rutkowski, starszy wykładowca w Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Nagrodzony jest popularyzatorem ochrony przyrody i przyrodoznawstwa, uczestnikiem wielu audycji i telewizyjnych programów popularno-naukowych, wieloletnim organizatorem olimpiady biologicznej. Jest także współtwórcą opracowania „Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie: Formularz Nominacyjny”, członkiem Rady Społeczno-Naukowej Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, a także Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Przewodniczył zespołowi, który opracował „Raport dotyczący weryfikacji przebiegu granic oraz zmiany katalogu zakazów obowiązujących na wyodrębnionych częściach obszaru Krajeńskiego Parku Krajobrazowego”. Odnalazł i udokumentował stanowiska gatunków roślin uznanych za wymarłe, zapewnił też ochronę „ex situ” ginących gatunków roślin z terenu Pomorza i Kujaw w ogrodzie botanicznym UMK w Toruniu.
Wyróżnienia w kategorii „Ochrona środowiska naturalnego” otrzymali:
- Ewa Turska, dyrektor Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo i wicedyrektor Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” w Bydgoszczy, wyróżniona za upowszechnianie edukacji przyrodniczo-ekologicznej w ramach projekt edukacyjnego „Leśna Skrzynia Skarbów”, realizowanego od 2009 roku w bydgoskich przedszkolach i szkołach podstawowych.
- Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze (gmina Jeziora Wielkie, powiat mogileński) który otrzymał wyróżnienie za działalność na rzecz ochrony cennych przyrodniczo obszarów Pojezierza Gnieźnieńskiego, jeziora Gopło oraz Ostoi Nadgoplańskiej.
- Gmina Grudziądz, która podjęła inicjatywę powołania Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe. Chodzi o cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera (więcej).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
24 lipca 2018 r.