Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Adrianna Sułek czwarta na świecie z rekordem Polski!

Mistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKP
Mistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKP

Adrianna Sułek (KS Brda Bydgoszcz) zajęła czwarte miejsce w siedmioboju na mistrzostwach świata w Eugene (Stany Zjednoczone). Była stypendystka marszałka województwa pobiła rekord Polski, gromadząc 6673 punkty wielobojowe!

 

To była jedna z medalowych nadziei Kujaw i Pomorza na mistrzostwach świata w Eugene. Adrianna Sułek sezon 2022 ma znakomity. W marcu w Belgradzie sięgnęła po tytuł halowej wicemistrzyni świata, w startach na otwartym stadionie prezentowała się rewelacyjnie. Najpierw wygrała Memoriał Wiesława Czapiewskiego w Bydgoszczy, a następnie w Gotzis pobiła rekord życiowy – 6429 punktów.

 

Siedmiobój podczas zawodów w Oregonie stał na najwyższym poziomie w historii mistrzostw świata. Bydgoszczanka w siedmiu konkurencjach zgromadziła 6672 punkty - o 180 więcej od jej dotychczasowego rekordu życiowego. Ten rezultat dał jej… czwarte miejsce. Zwyciężyła podwójna mistrzyni olimpijska Nafissatu Thiam (Belgia) – 6947 punktów, przed Anouk Vetter (Holandia) – 6867 i Anną Hall (Stany Zjednoczone) – 6755. Podopieczna trenera Marka Rzepki w trakcie dwudniowych zmagań ustanowiła aż cztery rekordy życiowe, w poszczególnych konkurencjach uzyskała następujące rezultaty:

100 m ppł – 13.28,
skok wzwyż – 189 cm,
pchnięcie kulą – 14.13 (RŻ),
200 m – 23.77 (RŻ),
skok w dal – 6.43 (RŻ)
,
rzut oszczepem – 41.63,
800 m – 2:07.18 (RŻ).

 

- Możecie być dumni ze mnie, ale ja muszę to jeszcze chwilkę przeboleć. Myślałam, że szczęście będzie mi sprzyjało i światowy wynik wystarczy do medalu – powiedziała Adrianna Sułek. – W Belgradzie podczas halowych mistrzostw świata światowy wynik starczył na srebro. Za kilka lat pewnie będę z tego startu dumna, że tak otworzyłam swoją karierę na mistrzostwach świata. Na ten moment mocno powstrzymuję się od łez, bo bardzo ciężko trenowałam na ten brązowy medal. Dziś jestem czwarta, ale za 30 dni kolejna wielka impreza – mistrzostwa Europy, a więc bez Amerykanki i szanse na medal wzrastają.

 

Przypomnijmy, że Adrianna Sułek była trzykrotną stypendystką marszałka województwa. W ubiegłym sezonie została mistrzynią Europy U-23 w siedmioboju i zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich, zajmując w Tokio 14. lokatę. Wierzymy, że w Paryżu 2024 stanie na podium.

 

Pierwszy start w Eugene ma za sobą mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej Iga Baumgart-Witan. Zawodniczka BKS Bydgoszcz wystąpiła w kwalifikacjach sztafety mieszanej 4x400 m, która następnie w finale zajęła 4. miejsce z wynikiem 3:12.31. Zwyciężył mieszany zespół Dominikany – 3:09.82, przed Holandią – 3:09.90 i Stanami Zjednoczonymi – 3:10.16  

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lipca 2022 r.

 

Mistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKPMistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKPMistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKPMistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKPMistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKPMistrzostwa Świata w Eugene, fot. Paweł Skraba dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone