Aktualności

Hokej na trawie: srebro dziewcząt, brąz mężczyzn

Reprezentacja Polski dziewcząt do lat 16 zdobyła tytuł wicemistrzyń Europy w hokeju na trawie 5-osobowym. Męska kadra seniorów sięgnęła po brązowy medal w tej samej formule. W obu ekipach nie zabrakło zawodników z Kujawsko-Pomorskiego.

To był udany weekend dla polskiego hokeja na trawie. Najpierw znakomite wiadomości dotarły z Bazylei (Szwajcaria), gdzie o mistrzostwo Europy w 5-osobowej odmianie hokeja rywalizowały zawodniczki do lat 16. Kadra Polski prowadzona przez Sławomira Mazanego (LKS Gąsawa, trener główny), Mateusza Mazanego (LKS Gąsawa) i Wacława Łukaszewskiego (Pomorzanin Toruń, trener współpracujący) sięgnęła po tytuł wicemistrzyń Europy.

Biało-czerwone w meczach grupowych najpierw uległy Ukrainie 2:8, następnie pokonały Walię 8:1 i Gruzję 25:0. W ćwierćfinale Polki zmierzyły się z gospodyniami turnieju – Szwajcarkami i pokonały je 7:1. W półfinale nasze zawodniczki rozgromiły Turcję 12:2, by w finale ponownie zmierzyć się z Ukrainkami. Spotkanie o złoty medal było bardzo emocjonujące, Polki nieznacznie przegrały 5:6 i wywalczyły srebrne medale. W składzie polskiej drużyny dominowały zawodniczki ze Swarzędza, Brzezin i Poznania, ale nie zabrakło hokeistki z regionu – Ewa Lewandowska z Pomorzanina Toruń miała swój wkład w sukces Biało-Czerwonych.

– EuroHockey 5s – pod taką nazwą rozgrywany był turniej o mistrzostwo Europy w nowym formacie – mówi Sławomir Mazany, trener wicemistrzyń Europy. – Europejska i Światowa Federacja Hokeja na trawie chcą uatrakcyjnić hokej, gramy na mniejszym boisku 20 x 40 z bandami zarówno na liniach bocznych jak i końcowych boiska. Mieliśmy mało czasu by potrenować na takim placu gry, ale rozkręcaliśmy się z meczu na mecz. Chyba najlepsze spotkanie dziewczyny zagrały w półfinale, gdzie zdecydowanie pokonały całkiem mocny team z Turcji. W finale graliśmy z Ukrainkami, które po 4-miesięcznym zgrupowaniu w Holandii (tam znalazły schronienie przed wojną) były najlepiej przygotowaną drużyną. Po porażce w fazie grupowej 2:8, w finale zagraliśmy zupełnie inaczej i złoto było w naszym zasięgu. Jednak z perspektywy czasu srebro też dobrze smakuje.

W Wałczu na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu odbył się turniej EuroHockey 5s mężczyzn w kategorii senior. Reprezentacja Polski stanęła do walki o medale mistrzostw Europy z dwunastoma zespołami. W fazie grupowej Polacy pokonali kolejno: Luksemburg 20:2, Chorwację 13:1, Ukrainę 8:5, Cypr 12:1. Musieli jednak uznać wyższość reprezentacji Belgii 5:7. W półfinale nasza kadra trafiła na faworyzowanych Holendrów i przegrała 3:5. W meczu o brązowy medale Biało-Czerwoni pokonali Szwajcarię 8:2. Złoto zdobyli Holendrzy pokonując Belgię 4:1. W składzie II wicemistrzów Europy znalazło się dwóch hokeistów z Pomorzanina Toruń – Tomasz Bembenek oraz Wojciech Rutkowski, w bramce wystąpił wychowanek Pomorzanina Mateusz Popiołkowski (obecnie Grunwald Poznań).

Końcowa klasyfikacja mistrzostw Europy: 1. Holandia, 2. Belgia, 3. Polska, 4. Szwajcaria, 5. Austria, 6. Ukraina, 7. Turcja, 8. Chorwacja, 9. Cypr, 10. Finlandia, 11. Szwecja. 12. Luksemburg, 13. Armenia.