Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

RPO: żniński ZOL gotowy

Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Żninie, fot. Pallmed Dom Sue Ryder
Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Żninie, fot. Pallmed Dom Sue Ryder

Z myślą o pacjentach wymagających opieki długoterminowej otwarto pierwszy w powiecie żnińskim zakład opiekuńczo-leczniczy. Wartość inwestycji, która jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020, przekracza 12 milionów złotych.

 

Zakłady opiekuńczo-lecznicze to wyspecjalizowane placówki leczniczo-rehabilitacyjne przeznaczone dla chorych, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki, choć już nie w kwalifikowanych warunkach szpitalnych. Chodzi o niesamodzielne osoby w podeszłym wieku, cierpiących na choroby przewlekłe, pacjentów leżących.

 

Placówka powstała w sąsiedztwie Pałuckiego Centrum Zdrowia na czwartej kondygnacji zmodernizowanego budynku przy ulicy Szpitalnej 32. Dysponuje 26 łóżkami (po sześć pokoi jedno- i dwuosobowych oraz 8 łóżek w sali intensywnego nadzoru). W zakładzie powstały także sala do rehabilitacji i pokoje dla odwiedzających z możliwością pobytu na noc. Przestronne pomieszczenia i korytarze oraz zakupiona aparatura medyczna i specjalistyczne wyposażenie zapewnią wysoką jakość świadczonych usług. Pacjentami opiekować się tu będą lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 8 mln zł.

 

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiają budowę, rozbudowę lub modernizację także innych placówek w regionie, które niosą pomoc osobom potrzebującym, niesamodzielnym i wymagającym stałej opieki. Na ten cel trafiło ponad 77 mln złotych. Wiosną do nowo zbudowanej siedziby wprowadził się prowadzony przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych zespół opieki paliatywnej Hospicjum im. Jana Pawła II. Nowoczesny pawilon, który powstał za pieniądze z RPO i budżetu województwa, został usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. W Tucholi trwa budowa zakładu opiekuńczo-leczniczego Szpitala Tucholskiego. Pierwsi pacjenci trafią tu w połowie przyszłego roku. Z myślą o pacjentach wymagających opieki długoterminowej w regionie powstało pięć Centrów Koordynacji Opieki Medycznej - placówek odpowiedzialnych za funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, czyli instytucji dedykowanych pacjentom bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej. Na ich utworzenie trafiło ponad 21 mln zł.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 grudnia 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.